Υπό απειλή το ελεύθερο διαδίκτυο;

Συζητήσεις σχετικές με το διαδίκτυο, τις ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, adsl routers, προγράμματα κ.ά.

Υπό απειλή το ελεύθερο διαδίκτυο;

Δημοσίευσηαπό Giannis » 30 Απρ 2009, 22:34

Ανησυχία προκαλεί στους φίλους του ελεύθερου διαδικτύου η προσπάθεια προώθησης συνδρομητικών πακέτων. Στις 5 Μαϊου τίθενται προς ψήφιση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο νέοι κανόνες για τη λειτουργία του διαδικτύου, οι οποίοι θα δίνουν στους πάροχους τη δυνατότητα να περιορίσουν τον αριθμό των διαθέσιμων δωρεάν ιστοσελίδων.

Για τις υπηρεσίες που εκείνοι καθορίζουν, θα επιβάλλεται χρέωση. Εκτιμάται ότι η συγκεκριμένη εξέλιξη, η οποία αναμένεται να «πλασαριστεί» ως «νέα καταναλωτική δυνατότητα» που προσφέρεται στους χρήστες, εντάσσεται στο πλαίσιο της προσπάθειας μεσαζόντων να ελέγξουν το διαδίκτυο.

Επίσημα, ως στόχος της αλλαγής της νομοθεσίας αναδεικνύεται ο έλεγχος σε τομείς όπως η πειρατική μουσική και γενικά το «κατέβασμα». Μένει να φανεί στην πράξη, εφόσον «περάσουν» τα μέτρα, κατά πόσο ο ευρωπαϊκός σχεδιασμός θα πλήξει τη δημοκρατική και ανεξάρτητη πρόσβαση στην πληροφόρηση.

Με την προτροπή της υπεράσπισης του ελεύθερου διαδικτύου, στη διεύθυνση: http://www.blackouteurope.eu εκφράζεται η σαφής αμφισβήτηση των κινήτρων που βρίσκονται πίσω από τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία.

Πηγή: http://www.tvxs.gr/v10606

Αν και το άρθρο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί και ιδιαίτερα "πλήρες" και μόνο η ιδέα με άφησε με το στόμα ανοιχτό...
Μου θυμησε έναν διάλογο που είχα με κάποιον συμφοιτητή, όταν είχε αδικαιολόγητη διακοπή νερού στο σπίτι του για σχεδόν μια μέρα:
-Πληρώνω τη ΔΕΥΑΞ για να έχω μια υπηρεσία, ένα αξιόπιστο δίκτυο που να φέρνει πόσιμο νερό στο σπίτι μου. Δεν πληρώνω το νερό. Πάω και παίρνω μόνος μου νερό από το ποτάμι ή μαζεύω από τη βροχή!


Πληρώνω έναν ISP για να μου προσφέρει μια αξιόπιστη υπηρεσία και ένα "γρήγορο" ίντερνετ. Δεν θα πληρώνω και τον ISP για το περιεχόμενο...
Αν είναι δυνατόν!! Μόνο σε 'μένα ακούγεται κάπως περίεργη η συγκεκριμένη είδηση??
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Υπό απειλή το ελεύθερο διαδίκτυο;

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 01 Μάιος 2009, 01:03

νταξει δε φτάνει που τους πληρώνουμε και έχουμε ελεεινές συνδέσεις αλλά θα τους πλήρώνω και για να μπαίνω στις σελίδες με τις ελεεινές συνδέσεις??

Οσον αφορά το κατέβασμα η Γαλλία και η Αγγλία περνάνε νόμο για να ελέγχουν οι πάροχοι που μπαίνεις..τωρά με αυτό που λεει το άρθρο δεν καταλαβαίνω πως θα περιορίσει το κατέβασμα εκτός και αν με βάζει να πληρώνω για να μπω στη σελίδα?
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Υπό απειλή το ελεύθερο διαδίκτυο;

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 02 Μάιος 2009, 15:05

Ναι αλλά ρε παιδιά, το ότι τα DVDrips και τα Soundtracks σε Rapidshare θίγουν τα πνευματικά δικαιώματα δεν είναι κάτι παράνομο; Άμα δεν συμφωνούμε με αυτή τη δήλωση, τότε πρέπει να αλλάξουν οι νόμοι για τα Copyrights. Όχι για το τι κατεβάζεις... Προσωπικά ξενέρωσα βέβαια όπως το 90% της Ευρώπης. Αλλά τι να κάνεις. Το υπόλοιπο 10% θέλει να προστατέψει την περιουσία του. (Τραγουδιστές, Ηθοποιοί, Σκηνοθέτες, Παραγωγοί, Μάνατζερς, Διανομείς, Μεταφραστές, Επιτροπές, Cinemas, DVD stores, CDάδικο της γειτονιάς...)
Δεν λέω ότι θα πεινάσουν. Αλλά η δουλειά τους είναι δουλειά τους. Όχι του Isohunt.
Αν ήμουν ένας από τους παραπάνω φορείς, θα ήμουν χαρούμενος που πάνε έτσι τα πράγματα. Και άμα τύχαινε και είχα βαριά συνείδηση της κοινωνικής ανισότητας που προκαλώ σαν Celebrity ίσως κατέβαινα για πλανητάρχης για να αλλάξω τη ζωή μας. (Και θα έτρωγα ένα γιουχάρισμα από το σύστημα και θα πήγαινα σπίτι για γάλα.)

Ευχαριστώ να πούμε που για πόσα χρόνια μας άφησαν να το χαρούμε.

Και ελεύθερη πληροφορία θα υπάρχει. Το wiki και το google είναι τζάμπα. Το chat είναι τζάμπα. Όλες οι πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες έχουν public section. Και από torrents μόνο ότι έχει πάρει έγκριση από τον δημιουργό. Μην σας ξινίζει που τα πράγματα θα μπουν στη θέση τους... (Από τώρα έχω 3 μέρες μέχρι τις 5 Μαίου. Θα βάλω 100 torrents και δεν θα τον κλείσω μέχρι τις 23:59 χαχαχα)

Και μη ξεχνάτε πως υπάρχουν e-ραδιόφωνα και e-υπηρεσίες για να ακούμε μουσική (for free of course). Επίσης υπάρχουν προγράμματα όπως το Freeze του 7, που με 10 ευρώ παίρνεις 1 ταινία κάθε μέρα για ένα μήνα. Για την ακρίβεια μπορείς να πάρεις μία ταινία και να την γυρίσεις την ίδια μέρα και θα πάρεις άλλη. Πρακτικά μπορείς να φτάσεις και τις 5 ταινίες την ημέρα για 30 μέρες...με 10 ευρώ. So dont worry. Τίποτα δεν τελείωσε.

Τα λέω αυτά μπας και ηρεμήσω και εγώ γιατί και εγώ είμαι καμένος! Μη νομίσετε! Το αγαπάω το Ιντερνετακι μου.... Και με ξεβολεύει πολύ άσχημα ότι θα μας φιλτράρουν (τελικά). Αλλά δυστυχώς έχουν όλο το δίκιο για να το κάνουν. Όλοι μας το ξέρουμε. (Και φυσικά πάντα θα υπάρχει τρόπος...Στην αρχή ήταν το Napster...Έκλεισε. Και μετά για παραδειγματισμό της αντιδραστικότητας της διαδικτυακής κοινότητας βγήκε το Kazaa, Limewire, Emule, Bittorrent, Rapidshare... μου χα χα....Αντί να σταματήσει με το δικαστήριο του Napster, ξεκίνησε.)
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Υπό απειλή το ελεύθερο διαδίκτυο;

Δημοσίευσηαπό Kevin » 02 Μάιος 2009, 15:34

....νέοι κανόνες για τη λειτουργία του διαδικτύου, οι οποίοι θα δίνουν στους πάροχους τη δυνατότητα να περιορίσουν τον αριθμό των διαθέσιμων δωρεάν ιστοσελίδων. Για τις υπηρεσίες που εκείνοι καθορίζουν, θα επιβάλλεται χρέωση.

Εδώ τί εννοεί ο ποιητής? Οτι θα δίνουμε ένα ποσό να μπούμε σε μια σελίδα και μετά αλωνίζουμε? Ή οτι για κάθε στοιχείο που παρέχει η σελίδα για κατέβασμα θα πληρώνουμε?

Γιατί αν ισχύει το 2ο τότε όντως χτυπάνε την πειρατεία. Αν ισχύει το 1ο τότε απλά παίρνουν τη μίζα τους και οι πάροχοι.
Kevin
 

Re: Υπό απειλή το ελεύθερο διαδίκτυο;

Δημοσίευσηαπό Maraz » 21 Ιουν 2009, 16:57

Παίδες ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει. Δράση αντίδραση πάντα στη φύση. Οπότε το να βλέπεις τζάμπα nova ή το να κλέβεις internet από τον διπλανό σου ή το να ακούς Premium στο di.fm χώρις διαφημίσεις και με HQ ήταν, είναι και θα είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα...χε χε χε ;-Ρ
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron