Forthnet στην Ξάνθη

Συζητήσεις σχετικές με το διαδίκτυο, τις ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, adsl routers, προγράμματα κ.ά.

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό Napis » 12 Μάιος 2009, 19:26

Απο Speedtest.net λοιπόν: Εικόνα

κ απο Forthnet:
12/05/2009 20:22:58
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 857.15Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 14.18Mb/s

Ελπίζω στο μέλλον να πάει κ καλύτερα
Napis
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 16:45

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 12 Μάιος 2009, 20:14

Εγώ πάλι με αυτά τα τεστ ποτέ δεν είδα πραγματικά αποτελέσματα.
Το καλύτερο τεστ είναι: 4-6 ταυτόχρονα downloads από rapidshare με download manager, gmail, msn κλειστά, ένας μόνο υπολογιστής, ενσύρματα, linux.

Το έκανα μόλις έτσι (σχεδόν, θα μπορούσε να είναι και καλύτερα)
Ταχύτητα στο system monitor: 1.5mb/sec down, 65kb/sec up.
Δηλαδή 12mbps σταθερότατα, αλλά κομμένα. Το graph είναι τέλεια ευθεία, σαν να είναι ψαλιδισμένη. Συγχρονισμένος στα 13829. (παλιότερα έπιανα μόνιμα 17000)


Παράξενο:
Τα 65 upload σταματάνε αν σταματήσω τα downloads.
Βέβαια, 65*8 = 520kbps ενώ έχω συγχρονιστεί στα 1020 uplink. Πώς γίνεται να ανεβάζω με το 50% της δυνατότητάς μου και να κατεβάζω με το 77%?
Σύνολο: 137%. Νόμιζα ότι δε μπορείς να ανεβάζεις και να κατεβάζεις ταυτόχρονα. Τελικά είναι ανεξάρτητα??
Συνημμένα
Screenshot.png
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό Kevin » 12 Μάιος 2009, 23:30

cmavr8 έγραψε:Πώς γίνεται να ανεβάζω με το 50% της δυνατότητάς μου και να κατεβάζω με το 77%?
Σύνολο: 137%. Νόμιζα ότι δε μπορείς να ανεβάζεις και να κατεβάζεις ταυτόχρονα. Τελικά είναι ανεξάρτητα??

Γίνεται γίνεται! Όταν πρωτομπήκα στη forthnet είχα εκπλαγεί από το γεγονός αυτό. Ρώτησα και μου είπε ένας φίλος προγραμματιστής οτι με κατάλληλο προγραμματισμό γίνεται αυτό. Βέβαια πάντα όταν έχεις υψηλό up και down, όταν περιορίσεις το up θα έχεις καλύτερο down.

Μακάρι να βελτιώθηκαν (ή να βελτιωθούν στο μέλλον) ανάλογα όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι ώστε να έχουμε αυτά που πληρώνουμε και να μην ζαχαρώνουμε τα conn-x βλέποντας το απίστευτο video streaming που επιτυγχάνουν (πλέον και η forthnet δεν έχει ιδίαιτερο πρόβλημα σε αυτό, τουλάχιστον στη δική μου σύνδεση).
Kevin
 

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron