Forthnet στην Ξάνθη

Συζητήσεις σχετικές με το διαδίκτυο, τις ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, adsl routers, προγράμματα κ.ά.

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 23 Μαρ 2009, 23:46

Έτσι ακριβώς είναι και η δικιά μου. Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι το πρωί όπως λες τραβάει πολύ καλά. Το'χω πάρει απόφαση, κατεβάζω μόνο τα βράδια. Επίσης αν κατεβάζεις πολλά διαφορετικά αρχεία μαζί θα έρθει σε μια συνολική ταχύτητα της τάξης των 2mbit. Κι αναμένω τις ρημάδες τις αναβαθμίσεις να τελειώσουν.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό tstolt » 24 Μαρ 2009, 09:41

Προσωπικά δεν έχω τόσο πρόβλημα με το downloading όσο με το σερφάρισμα γενικότερα. Στα torrents πιάνω γύρω στα 400 kB/s (Downstream Rate:9760 kbps λέει το ρούτερ βέβαια). Ωστόσο το δράμα είναι σε κατέβασμα απο sites ή σε streaming videos. Για να δω 5λεπτο video στο youtube περιμένω να κάνει buffer κανα δεκάλεπτο. Την κοπανήσαμε μάλλον όλοι ομαδικά από τον ΟΤΕ με αποτέλεσμα το δίκτυο της Forthnet να μην είχε σχεδιαστεί για τόσους χρήστες. Η διαφήμιση "Φταίει ο ΟΤΕ" μάλλον επιβεβαιώνεται.
OFFTOPIC
Κάποιες ελληνικές πόλεις (Τρίκαλα π.χ. νομίζω) έχουν εγκαταστήσει wireless internet σε όλη την πόλη. Το πανεπιστήμιο δε θα μπορούσε να πρωτοστατήσει ώστε να γίνει κάτι τετοιο και εδώ?
Άβαταρ μέλους
tstolt
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 12:17

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 24 Μαρ 2009, 15:34

[offtopic] Εδώ δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν τους καινούριους πίνακες, θα φτιάξουν wireless... With the side to sleep...[/offtopic]

Στο youtube και τα συναφή του το'χω κι εγώ το πρόβλημα και εμένα κλειδώνει στα 13mbps. Συνεπώς το βράδυ πιάνω γύρω στα 700-900 σε torrent. Τώρα που κατεβάζω από rapidshare όμως έχω μια ταχύτητα μεταξύ 10 και 18 kBps. Οι σελίδες ανοίγουν μια χαρά. Αρκεί να μην έχουν video.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό tstolt » 24 Μαρ 2009, 16:14

JimMichael έγραψε:[offtopic] Εδώ δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν τους καινούριους πίνακες, θα φτιάξουν wireless... With the side to sleep...


Σωστό κι αυτό αλλά αυτό υποτίθεται θα γίνει με χρηματοδότηση E.E., κυβέρνησης ή δε ξέρω ποιου άλλου. Γι' αυτό είπα να ξεκινήσει τη προσπάθεια κι όχι να κάνει το πανεπιστήμιο το wireless. Δηλαδή η Καρδίτσα (καιόχι τα Τρίκαλα που ανέφερα πριν) που τα κατάφερε έχει πετρέλαια από κάτω ή έχει την ελληνική silicon valley στα περίχωρα?

Παρακάτω η απόδειξη:
http://www.kwmn.gr/main/about.php
Άβαταρ μέλους
tstolt
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 12:17

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό Cobra_MX5 » 30 Μαρ 2009, 22:17

Νεα απο την συνδεση μου:

Ενω μεχρι πριν απο μια βδομαδα, η συνδεση ηταν σε γενικες γραμμες μια χαρα (αλλοτε πιο γρηγορη αλλοτε λιγοτερο, αλλα παρομοιες ταχυτητες με παλιοτερα με τον ΟΤΕ), τις τελευταιες 4-5 μερες η κατασταση ειναι τραγικη. Δεν μπορω να κατεβασω τορρεντ, δε μπορω να δω γιουτουμπ χωρις να κανω μιση ωρα μπαφερ, δε μπορω να ακουσω στρεαμινγ ραδιοφωνο γιατι καθε 10 δευτερολεπτα κοβεται να κανει μπαφερινγκ, και μετα βιας ανοιγω σελιδες αφου μερικες (ας πουμε η σελιδα της φορθνετ ακουσον ακουσον) 3 στις 5 φορες μου βγαζουν σφαλμα οριου συνδεσης...

Η κατασταση ειναι τραγικη, αλλα τουλαχιστον με παρηγορει το τζαμπα τηλεφωνο... Εχει κανενας αλλος τα ιδια προβληματα τις τελευταιες μερες?
Cobra_MX5
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 20 Φεβ 2008, 20:13

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 31 Μαρ 2009, 02:52

Σε όσους φίλους πήγα τα youtubια είναι απείρως εκνευριστικά.
Τα μεσημέρια ειδικά... Καλά το Uplink πάει σφαίρα. Ε και τι; Δε seedαρω έτσι κ αλλιώς. To DL με ενδιαφέρει σαν μέσο χρήστη.
Το περίεργο είναι όταν ανοίξεις πολλά youtubια μαζί... Τα φορτώνει αργά αλλά ταυτόχρονα! Λες και έχει Bandwidth Limit ανά port. Αν ανοίξεις πολλές, ανεβάζεις την απόδοση....

Έχω την υποψία ότι θα υποφέρεται ακόμη για να στρώσει η Forthnet. Εγώ δεν την εμπιστεύομαι πάντως.
Με τα 2MBPS σταθερά, κάνω την δουλειά μου χωρίς να περιμένω....το youtube!!!

Και δεν θα κάνω πρόγραμμα ζωής με βάση τις μέγιστες ταχύτητες της γραμμής μου. Θα ξενυχτώ ή θα ξυπνώ σαν τον ηλικιωμένο για να κατεβάσω rapid... ???

Απλά το σπαστικό είναι ότι σε άλλες πόλεις πάει σφαίρα (ή αν μένεις κοντά στον DSLAM) και δίνουν λιγότερα από μένα.


Xristos έγραψε:Πάντως έτσι για την ιστορία και για να μαθαίνω και δυο πράγματα παραπάνω, τι θα μπορούσε να κάνει η εταιρία -στην ιδανική περίπτωση που θα ενδιαφερόταν για την Ξάνθη- προκειμένου να λύσει το πρόβλημα; Είναι κάτι τελικά για το οποίο ευθύνεται και ο ΟΤΕ;

Σε αυτό έχω απορία και εγώ.

....Πελάτης: "Forthnet, πάρε τα λεφτά μου κ δώσε μου 24αρα"
10..Forthnet: "ΟΤΕ, δώσε μου Bandwidth γιατί βαράω τρελές συμπιέσεις για να τους χωρέσω όλους κ πάλι πάνε σαν κάρα"
....OTE: "Αφού δεν δίνεις παραπάνω, δεν έχει"
....Πελάτης: "Ρε Forthnet, δεν πιάνω αυτά που υποσχέθηκες."
....Forthnet: "Ο ΟΤΕ φταίει."
....Goto 10
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό Napis » 31 Μαρ 2009, 09:03

Cobra_MX5 έγραψε:Νεα απο την συνδεση μου:

Ενω μεχρι πριν απο μια βδομαδα, η συνδεση ηταν σε γενικες γραμμες μια χαρα (αλλοτε πιο γρηγορη αλλοτε λιγοτερο, αλλα παρομοιες ταχυτητες με παλιοτερα με τον ΟΤΕ), τις τελευταιες 4-5 μερες η κατασταση ειναι τραγικη. Δεν μπορω να κατεβασω τορρεντ, δε μπορω να δω γιουτουμπ χωρις να κανω μιση ωρα μπαφερ, δε μπορω να ακουσω στρεαμινγ ραδιοφωνο γιατι καθε 10 δευτερολεπτα κοβεται να κανει μπαφερινγκ, και μετα βιας ανοιγω σελιδες αφου μερικες (ας πουμε η σελιδα της φορθνετ ακουσον ακουσον) 3 στις 5 φορες μου βγαζουν σφαλμα οριου συνδεσης...

Η κατασταση ειναι τραγικη, αλλα τουλαχιστον με παρηγορει το τζαμπα τηλεφωνο... Εχει κανενας αλλος τα ιδια προβληματα τις τελευταιες μερες?


Περίπου τα ίδια κάνει κ σε μένα. Δεν είσαι ο μόνος. Απλά σε μένα αυτή η κατάσταση είναι από τα Χριστούγεννα.
Το upload όμως είναι σταθερό ανεξαρτήτως ημέρας κ ώρας (~865 kb/s)
Napis
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 16:45

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό Justice_Duth » 31 Μαρ 2009, 17:02

jxifaras έγραψε:Φίλε Χρήστο είχα και εγώ πέρσυ το ίδιο πρόβλημα με τη Forthnet (ήμουν από τους πρώτους που έβαλαν στην Ξάνθη) και με είχε ταλαιπωτήσει πολύ... Τελικά εκεί που μου έλεγαν ότι δεν μπορεί να φίνει τίποτα, το πρόβλημα μου διορθώθηκε ως δια μαγείας γιατί τους είπα οτι θα καταγγείλω τη σύμβαση στον ΕΕΤΤ! Έχε υπ' όψην σου ότι έχεις ταχύτητα εώς 24 Mbps, αλλά πρέπει απαραίτητα να μην πέφτεις κάτω από τα 4 Mbps. Τότε έχεις κάθε δικαίωμα να καταγγείλεις τη σύμβαση σου στον ΕΕΤΤ... Και σε καμία περίπτωση δεν θα πληρώσεις ρήτρα για το συμβόλαιο που έσπασες!!!



Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.Ομωσ κοιταζω το συμβολαιο Forthnet(απο το οποιο μου εχουν φωτοτυπησει και δωσει μονο την 3η και 4η σελιδα απο τις 4 συνολικα!)και δεν βλεπω να λεει πως μπορω να καταγγειλω τη συμβαση στην Ε.Ε.Τ.Τ. Αλλα λεει (παραγραφος 5.8 ) πως δικαιουμαι αποζημιωση σε περιπτωση που δεν μου παρεχει οσα πρεπει,αφου πρωτα καταγγειλω οτι συμβαινει αυτο στην εξυπηρετηση πελατων της εταιριας και (ελεος ποσο ηλιθιους μας περνανε και ποσο ηλιθιοι ειμαστε που υπογραφουμε!) αφου η εταιρια εγκρινει πως οντως δεν μου παρεχει οσα πρεπει!!!!!!!!!!!Δηλαδη ποτε!!!!!!!

Φυσικα δεν νομιζω πως χρειαζεται να αναφερω οτι στο συμβολαιο οι υποχρεωσεις του συνδρομητη ειναι διπλασιες απο αυτες της Forthnet!....

Μηπως θα μπορουσες φιλε "jxifaras" να μου πεις τι ακριβως τους ειπες μπας και λυθει και το δικο μου προβλημα? pm me
Wrong or Right,Black or White
_________________________if i close my eyes...it's all the same...
Άβαταρ μέλους
Justice_Duth
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 17:51

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό Napis » 31 Μαρ 2009, 19:26

Άκουσα μια φήμη πως μέχρι τις 15 Απριλίου η Forthnet θα κουμπώσει 32αρα γραμμή. Γνωρίζει κανείς τπτ επί του θέματος?
Μπας κ ξεπεράσουμε το 1Μb...
Napis
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 16:45

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 01 Απρ 2009, 02:29

WAN optimization products seek to accelerate a broad range of applications accessed by distributed enterprise users via eliminating redundant transmissions, staging data in local caches, compressing and prioritizing data, and streamlining chatty protocols (e.g., CIFS).

http://en.wikipedia.org/wiki/WAN_optimization

Traffic shaping (also known as "packet shaping") is the control of computer network traffic in order to optimize or guarantee performance, lower latency, and/or increase usable bandwidth by delaying packets that meet certain criteria.[1] More specifically, traffic shaping is any action on a set of packets (often called a stream or a flow) which imposes additional delay on those packets such that they conform to some predetermined constraint (a contract or traffic profile).[2] Traffic shaping provides a means to control the volume of traffic being sent into a network in a specified period (bandwidth throttling), or the maximum rate at which the traffic is sent (rate limiting), or more complex criteria such as GCRA

http://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_shaping

Bandwidth throttling is a method of ensuring a bandwidth intensive device, such as a server, will limit ("throttle") the quantity of data it transmits and/or accepts within a specified period of time. For website servers and web applications, bandwidth throttling helps limit network congestion and server crashes, whereas for ISP's, bandwidth throttling can be used to limit users' speeds across certain applications (such as BitTorrent), or limit upload speeds.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bandwidth_throttling

Να πως πέφτουν οι ταχύτητες...
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 12 Μάιος 2009, 14:53

Παιδιά έστρωσε?
Έχουν σκάψει όλη την ξάνθη, και κάποιος φίλος μου είδε διαφορά.
Εσείς?
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό Kevin » 12 Μάιος 2009, 15:03

Όχι μόνο έστρωσε, πετάει!
Kevin
 

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό liakos » 12 Μάιος 2009, 15:10

όντως πάει πολύ καλά ... θέλω όμως να το στεστάρω και βράδυ ...θα βγάζει μάτια..
Άβαταρ μέλους
liakos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 16:15

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό Napis » 12 Μάιος 2009, 15:14

Εγώ είδα βελτίωση. Το παρακάτω είναι από τεστ της Forthnet

12/05/2009 16:00:46
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 870.32Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 13.73Mb/s
Napis
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 16:45

Re: Forthnet στην Ξάνθη

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 12 Μάιος 2009, 18:58

Το συγκεκριμένο τεστ που αναφέρεις δεν είναι αξιόπιστο, καθώς όταν ακόμα υπήρχε πρόβλημα στη γραμμή μου, αυτό έβγαζε ότι τα πηγαίνω καλά. Πιο καλά θα ήταν να δείχναμε αποτελέσματα από το www.speedtest.net, που έχω διαπιστώσει πως είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Να επισημάνω ότι για ένα διάστημα αφού ανέβηκα από Αθήνα τώρα μετά το Πάσχα η γραμμή ήταν στα ντουζένια της. Αυτό διήρκεσε περίπου 2 εβδομάδες, μετά έπεσε λιγάκι, αλλά όχι στα παλιά τα χάλια. Για παράδειγμα τα απογεύματα ακόμα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με το youtube.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron