Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 08 Δεκ 2017, 19:15

1)Θα πρεπει να εχουμε 1 (εναν) κωδικα που να νικαει ολους τους αντιπαλους ή μπορουμε να εχουμε διαφορετικο για τον καθενα?
2)Θα πρεπει να εχουμε 1 (εναν) κωδικα που να νικαει και το normal mode και το NOQUADRUPLES ή μπορουμε να εχουμε διαφορετικο για το καθε mode?
2)Πως θα αποδειξουμε οτι νικησαμε τους αντιπαλους 11-12 12-13 κτλ?


Για τα προαπαιτούμενα της εργασίας θα πρέπει να έχετε έναν κώδικα (παίκτη) που να νικάει τον FPLAYER_SIMPLE4 και έναν άλλον κώδικα (παίκτη) που να νικάει τον FPLAYER_NOQUADRUPLES. Η στρατηγική των παικτών αυτών πρέπει να είναι ανεξάρτητη από την αρένα. Για το πρωτάθλημα που είναι προαιρετικό υλοποιείτε έναν τρίτο παίκτη, παίζετε μόνο σε NORMAL mode και πρέπει να έχετε μια εννιαία στρατηγική που επιτυγχάνει καλά αποτελέσματα όταν παίζει με τον περσινό πρωταθλητή (δηλαδή δεν απαιτείται να είναι πάντα νικηφόρες οι παρτίδες αλλά να νικάει σε ικανό αριθμό παρτίδων) και ικανοποιητικά αποτελέσματα όταν παίζει με παλαιότερους πρωταθλητές. Για το πρωτάθλημα, θα βγει ανακοίνωση μετά τα Χριστούγεννα για να υποβάλετε τον κώδικά του τρίτου παίκτη σε άλλη φόρμα και αν υπάρχει ικανός αριθμός συμμετοχών θα διεξαχθεί πρωτάθλημα στα εργαστήρια όπου εκεί θα δούμε τα αποτελέσματα των παικτών σας απέναντι στους παλαιούς πρωταθλητές καθώς και μεταξύ των συμμετεχόντων.
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό konsmart3 » 09 Δεκ 2017, 12:22

Θα υπάρξει παράταση της εργασίας λόγω καταλειψης;
konsmart3
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Ιαν 2016, 17:16

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό Nickaltan » 09 Δεκ 2017, 13:58

Να ρωτήσω εγώ ενω μπορω να τρέξω κανονικά το FPLAYER_SIMPLE_1 στο NOQUADRUPLES μου βγάζει το error:

FClient: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FClient <player type> <verbose> <server-host> <server-port> <n> <seed> <game type> <player A>
Exception in thread "main" java.lang.NumberFormatException: For input string: "NOQUADRUPLES"
at java.lang.NumberFormatException.forInputString(Unknown Source)
at java.lang.Long.parseLong(Unknown Source)
at java.lang.Long.parseLong(Unknown Source)
at facilityGame.FClient.processArguments(FClient.java:360)
at facilityGame.FClient.main(FClient.java:401)

Client:
NICK_PLAYER_1 FALSE <my port> 50 4455 NOQUADRUPLES
Server:
FPLAYER_NOQUADRUPLES FALSE 4481

Mπορεί να έκανα καμία πατάτα αλλά δεν εχω προεμπειρία με τέτοια
Άμα γίνεται ας μου πει κάποιος πως γίνεται σωστά.
Nickaltan
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2016, 18:42

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό Ritsa » 09 Δεκ 2017, 14:27

Κάθε φορά που τρέχω τον κώδικα με τις παραμέτρους της εργασίας μου βγάζει αυτό : java.net.SocketException: Connection reset
Ενώ όταν το τρέχω για τον υπολογιστή μου τρέχει κανονικά. Τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω;
Ritsa
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Ιουν 2016, 13:29

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό Aedes Sollicitans » 09 Δεκ 2017, 17:09

Μπορούμε να κάνουμε εμπρόθεσμη υποβολή της εργασίας (για το bonus), αν δεν λύσουμε το προαιρετικό κομμάτι της εργασίας; Αρκεί να ανεβάσουμε τα αρχεία εντός προθεσμίας;
Άβαταρ μέλους
Aedes Sollicitans
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11 Οκτ 2015, 16:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 09 Δεκ 2017, 17:41

Θα υπάρξει παράταση της εργασίας λόγω καταλειψης;

Θα επικοινωνήσετε με τον διδάσκοντα για αυτό το θέμα.

Να ρωτήσω εγώ ενω μπορω να τρέξω κανονικά το FPLAYER_SIMPLE_1 στο NOQUADRUPLES μου βγάζει το error:

FClient: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FClient <player type> <verbose> <server-host> <server-port> <n> <seed> <game type> <player A>
Exception in thread "main" java.lang.NumberFormatException: For input string: "NOQUADRUPLES"
at java.lang.NumberFormatException.forInputString(Unknown Source)
at java.lang.Long.parseLong(Unknown Source)
at java.lang.Long.parseLong(Unknown Source)
at facilityGame.FClient.processArguments(FClient.java:360)
at facilityGame.FClient.main(FClient.java:401)

Client:
NICK_PLAYER_1 FALSE <my port> 50 4455 NOQUADRUPLES
Server:
FPLAYER_NOQUADRUPLES FALSE 4481

Mπορεί να έκανα καμία πατάτα αλλά δεν εχω προεμπειρία με τέτοια
Άμα γίνεται ας μου πει κάποιος πως γίνεται σωστά.


Από τις παραμέτρους που έστειλες καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να εκτελέσεις τον FPLAYER_NOQUADRUPLES τοπικά με το FServer και τον NICK_PLAYER_1 με το FClient. Ο παίκτης FPLAYER_NOQUADRUPLES δεν είναι υλοποιημένος στο Project σας αλλά μόνο στο euclid.ee.duth.gr. Συνεπώς δεν μπορείς να παίξεις παρτίδα NOQUADRUPLES τοπικά αλλά μόνο στον euclid.ee.duth.gr. Τοπικά μπορείς να παίξεις παρτίδες για NORMAL MODE. Επίσης από τις παραμέτρους που έστειλες έχεις κάποιες παραλείψεις στις παραμέτρους του FClient (δεν υπάρχει η διεύθυνση του υπολογιστή σου στον οποίο τρέχει και ο server). Αναλυτικά μπορείς να βρεις οδηγίες στο pdf του eclass.

Κάθε φορά που τρέχω τον κώδικα με τις παραμέτρους της εργασίας μου βγάζει αυτό : java.net.SocketException: Connection reset
Ενώ όταν το τρέχω για τον υπολογιστή μου τρέχει κανονικά. Τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω;

Πιθανόν υπάρχει λάθος στις παραμέτρους που περνάς στον FClient. Αν θέλεις στείλε αναλυτικά τις παραμέτρους για να μπορέσω να βοηθήσω.

Μπορούμε να κάνουμε εμπρόθεσμη υποβολή της εργασίας (για το bonus), αν δεν λύσουμε το προαιρετικό κομμάτι της εργασίας; Αρκεί να ανεβάσουμε τα αρχεία εντός προθεσμίας;

Η προθεσμία που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι για τα προαπαιτούμενα της εργασίας (παρτίδες απέναντι στους FPLAYER_SIMPLE4 και NOQUADRUPLES). Για το bonus κομμάτι (πρωτάθλημα) δεν υπάρχει προθεσμία και δεν είναι υποχρεωτικό να υποβάλετε κάτι τώρα. Ο server θα παραμείνει ανοιχτός και μετά την λήξη της προθεσμίας ώστε να βελτιώσετε τις στρατηγικές σας για το πρωτάθλημα χωρίς πίεση. Στις επόμενες μέρες θα βγει ανακοίνωση για να δηλώσετε συμμετοχή στο πρωτάθλημα και να κανονίσουμε την ημέρα διεξαγωγής του πρωταθλήματος.
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό Χαρά » 09 Δεκ 2017, 18:22

Για n=1500 ενώ τρεχει το προγραμμα και δείχνει κανονικα τα αποτελέσματα χάνεται το proof of participation. πως μπορώ να το δω?
Χαρά
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Ιαν 2016, 21:25

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό Ritsa » 09 Δεκ 2017, 18:23

Ritsa έγραψε:Κάθε φορά που τρέχω τον κώδικα με τις παραμέτρους της εργασίας μου βγάζει αυτό : java.net.SocketException: Connection reset
Ενώ όταν το τρέχω για τον υπολογιστή μου τρέχει κανονικά. Τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω;

Το βρήκα το λάθος στις παραμέτρους για τον FPLAYER_SIMPLE_4. Για τον NOQ ως port βάζουμε το 4483 ή κάποιο άλλο;
Ritsa
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Ιουν 2016, 13:29

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό Occlet » 09 Δεκ 2017, 19:08

Χαρά έγραψε:Για n=1500 ενώ τρεχει το προγραμμα και δείχνει κανονικα τα αποτελέσματα χάνεται το proof of participation. πως μπορώ να το δω?

Χαρά τρέξτω με false οχι με true και θα στο βγάλει!
Play fool to catch wise
Άβαταρ μέλους
Occlet
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 21:22
Τοποθεσία: Somewhere nearby...
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό noob » 09 Δεκ 2017, 19:46

Όταν τρέχω τον server για port 4455 μου βγάζει:

FServer: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FServer <player_type> <verbose> <port>
FServer: FacilityServer v0.90
FServer: FacilityServer is starting ...
java.net.BindException: Address already in use: NET_Bind
Is there another instance of this server running?

Πως μπορώ να το φτιάξω αυτό; Ακόμα και να κλείσω το eclipse, το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Μόνο όταν αλλάζω port τρέχει κανονικά.
noob
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Φεβ 2016, 20:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 09 Δεκ 2017, 20:42

Για n=1500 ενώ τρεχει το προγραμμα και δείχνει κανονικα τα αποτελέσματα χάνεται το proof of participation. πως μπορώ να το δω?

Θα αυξήσεις το μέγεθος του buffer για την έξοδό σου στο eclipse. Η επιλογή αυτή είναι στο Window -> Preferences ->Run/Debug -> Console -> Console buffer size.

Το βρήκα το λάθος στις παραμέτρους για τον FPLAYER_SIMPLE_4. Για τον NOQ ως port βάζουμε το 4483 ή κάποιο άλλο;

Τα ports υπάρχουν στην εκφώνηση.

Όταν τρέχω τον server για port 4455 μου βγάζει:

FServer: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FServer <player_type> <verbose> <port>
FServer: FacilityServer v0.90
FServer: FacilityServer is starting ...
java.net.BindException: Address already in use: NET_Bind
Is there another instance of this server running?

Πως μπορώ να το φτιάξω αυτό; Ακόμα και να κλείσω το eclipse, το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Μόνο όταν αλλάζω port τρέχει κανονικά.

Εκτελείται ήδη ο FServer στο port 4455. Δοκίμασε να συνδεθείς με το FClient και να παίξεις μια παρτίδα. Σε κάθε παρτίδα πρέπει να τρέχεις μια φορά το FServer και μια φορά το FClient.
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό noob » 09 Δεκ 2017, 20:53

Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ.
Επίσης, μετράει ότι έχω 3 συνεχόμενους κόμβους αν έχω επιλέξει τους κόμβους με αυτόν τον τροπο ? πχ.
0(blocked) 1(picked) 2(blocked) 3(blocked) 4(picked) 5(blocked) 6(picked) 7(blocked)
noob
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Φεβ 2016, 20:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 09 Δεκ 2017, 20:57

Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ.
Επίσης, μετράει ότι έχω 3 συνεχόμενους κόμβους αν έχω επιλέξει τους κόμβους με αυτόν τον τροπο πχ.
0(blocked) 1(picked) 2(blocked) 3(blocked) 4(picked) 5(blocked) 6(picked) 7(blocked)

Ναι
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό konsmall » 10 Δεκ 2017, 13:43

Προσπαθώ να συνδεθώ στο NOQUADRUPLES αλλά βγάζει error:
FClient: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FClient <player type> <verbose> <server-host> <server-port> <n> <seed> <game type> <player A>
FClient: FacilityClient v0.91
Could not connect to host:euclid.ee.duth.gr, port:4481
Are you sure that the server is up and running at this address and port?
java.net.ConnectException: Connection refused: connect

ενώ εγώ βάζω:
KONSTANTINOSMALLIOS_1 TRUE euclid.ee.duth.gr 4481 50 1026 NOQUADRUPLES PLAYER_B
konsmall
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Απρ 2016, 21:27

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 10 Δεκ 2017, 14:03

Προσπαθώ να συνδεθώ στο NOQUADRUPLES αλλά βγάζει error:
FClient: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FClient <player type> <verbose> <server-host> <server-port> <n> <seed> <game type> <player A>
FClient: FacilityClient v0.91
Could not connect to host:euclid.ee.duth.gr, port:4481
Are you sure that the server is up and running at this address and port?
java.net.ConnectException: Connection refused: connect

ενώ εγώ βάζω:
KONSTANTINOSMALLIOS_1 TRUE euclid.ee.duth.gr 4481 50 1026 NOQUADRUPLES PLAYER_B


Όντως είχε πρόβλημα ο server. Τώρα δουλεύει κανονικά.
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες