Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό Aggelos_Kav » 07 Ιαν 2021, 10:00

Καλημερα σας,προσπαθω αν υποβαλλω την εργασια μου στο σχετικο λινκ που μας έχετε δωσει αλλα δεν βρισκω την φορμα υποβολης.Ανοιγω το λινκ που μας δοθηκε και επειτα το λινκ που μας λεει να ακολουθήσουμε η σελίδα αλλα και παλι δεν βλεπω καμία φορμα υποβολης.Μπορειτε να με βοηθήσετε?(τα ανοιξα και με chrome και με firefox)
Aggelos_Kav
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Δεκ 2020, 20:45

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 07 Ιαν 2021, 11:46

Θέλω να μετατρέψω έναν πίνακα long σε ArrayList<Long>, ώστε να διατηρείται η σειρά των στοιχείων του πίνακα, να έχω πρόσβαση σε αυτά και να μπορώ να τα διαγράψω.
...
Το λάθος εντοπίζεται στην σύνταξη του κώδικα μετατροπής σε συνδυασμό με την συνάρτηση Arrays.asList(array). Έχω κάνει αρκετές προσπάθειες πειραματιζόμενη με διαφορετικές μορφές σύνταξης του κώδικα μετατροπής, αλλά συνεχώς μου βγάζει σφάλμα.

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;


Χρόνια Πολλά!

Η εντολή
ArrayList <Long> arrayInList = new ArrayList (Arrays.asList(array));
δουλεύει όταν το array είναι array από αντικείμενα, πχ.

Long[] array = new Long[10];
Arrays.fill(array, 123L);
ArrayList<Long> n = new ArrayList<Long>(Arrays.asList(array));

Δεν δουλεύει όμως για primitives όπως είναι ο long (σε αντίθεση με τα αντικείμενα τύπου Long).

Δεν φαίνεται να υπάρχει μια εντολή που να κάνει κατευθείαν τη μετατροπή
όμως υπάρχουν διάφοροι έμμεσοι τρόποι για να γίνει.
Ένας απλός είναι:

long[] array = new long[]{1,2,3,4};
List<Long> arrayInList = new ArrayList<Long>();
for (long value : array) {
arrayInList.add(value);
}

Κάποιες άλλες επιλογές δίνονται εδώ:
https://www.baeldung.com/java-primitive-array-to-list
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 07 Ιαν 2021, 11:50

Καλημερα σας,προσπαθω αν υποβαλλω την εργασια μου στο σχετικο λινκ που μας έχετε δωσει αλλα δεν βρισκω την φορμα υποβολης.Ανοιγω το λινκ που μας δοθηκε και επειτα το λινκ που μας λεει να ακολουθήσουμε η σελίδα αλλα και παλι δεν βλεπω καμία φορμα υποβολης.Μπορειτε να με βοηθήσετε?(τα ανοιξα και με chrome και με firefox)


Ναι, πρέπει να πας στο pull-down μενού "Other Pages". Η διαδικασία περιγράφεται στο "Τρόπος υποβολής 3ης Εργασίας v1.pdf" που ανεβάσαμε στο eclass.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό achatzit » 07 Ιαν 2021, 16:10

pefraimi έγραψε:
Θέλω να μετατρέψω έναν πίνακα long σε ArrayList<Long>, ώστε να διατηρείται η σειρά των στοιχείων του πίνακα, να έχω πρόσβαση σε αυτά και να μπορώ να τα διαγράψω.
...
Το λάθος εντοπίζεται στην σύνταξη του κώδικα μετατροπής σε συνδυασμό με την συνάρτηση Arrays.asList(array). Έχω κάνει αρκετές προσπάθειες πειραματιζόμενη με διαφορετικές μορφές σύνταξης του κώδικα μετατροπής, αλλά συνεχώς μου βγάζει σφάλμα.

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;


Χρόνια Πολλά!

Η εντολή
ArrayList <Long> arrayInList = new ArrayList (Arrays.asList(array));
δουλεύει όταν το array είναι array από αντικείμενα, πχ.

Long[] array = new Long[10];
Arrays.fill(array, 123L);
ArrayList<Long> n = new ArrayList<Long>(Arrays.asList(array));

Δεν δουλεύει όμως για primitives όπως είναι ο long (σε αντίθεση με τα αντικείμενα τύπου Long).

Δεν φαίνεται να υπάρχει μια εντολή που να κάνει κατευθείαν τη μετατροπή
όμως υπάρχουν διάφοροι έμμεσοι τρόποι για να γίνει.
Ένας απλός είναι:

long[] array = new long[]{1,2,3,4};
List<Long> arrayInList = new ArrayList<Long>();
for (long value : array) {
arrayInList.add(value);
}

Κάποιες άλλες επιλογές δίνονται εδώ:
https://www.baeldung.com/java-primitive-array-to-list


Δες αν σε βοηθήσει και αυτό, κάνοντας import τις απαραίτητες βιβλιοθήκες:

import java.util.ArrayList;
import java.util.Arrays;
import java.util.stream.Collectors;

long[] array = { 1, 2, 3, 4, 5 };
ArrayList<Long> arrayInList = (ArrayList<Long>) Arrays.stream(array).boxed().collect(Collectors.toList())
achatzit
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μαρ 2019, 12:34

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό Mpouliwtas » 08 Ιαν 2021, 17:24

Xαιρεται κύριε Ευφραιμιδη,τρέχω κανονικά την εργασία 3 δεν έχει κάποιο error ο κώδικας, όταν όμως παω να την τρέξω επίσημα με τα στοιχεία μου, στο τέλος μου βγάζει το εξής μήνυμα XGraphServer response: Execution failed! και δεν βγάζει κάτι στο proof of participation
Mpouliwtas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 20:23

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 08 Ιαν 2021, 18:24

Xαιρεται κύριε Εφραιμιδη,τρέχω κανονικά την εργασία 3 δεν έχει κάποιο error ο κώδικας, όταν όμως παω να την τρέξω επίσημα με τα στοιχεία μου, στο τέλος μου βγάζει το εξής μήνυμα XGraphServer response: Execution failed! και δεν βγάζει κάτι στο proof of participation


Αν η απάντηση είναι "Execution failed!", αυτό σημαίνει ότι υπάρχει λάθος σε κάποιο
ή κάποια από τα υποχρεωτικά πεδία της απάντησης.
Τα μηνύματα περιγράφουν ποια από τα πεδία της απάντησης ήταν λάθος.

Προκειμένου να μελετήσεις τι έχει συμβεί, μπορείς αν θέλεις να πάρεις το n και το seed της
επίσημης εκτέλεσης και να το τρέξεις ανεπίσημα.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 09 Ιαν 2021, 19:38

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μετράει και ο βαθμός των εργασιών σαν ποσοστό στον τελικό βαθμό ή μόνο η εμπρόθεσμη υποβολή. Επίσης το τελευταίο ερώτημα μπόνους της τελευταίας εργασίας ποσό είναι;


Η επιτυχής παράδοση όλων των εργασιών είναι προϋπόθεση για την κατοχύρωση του εργαστηρίου και το δικαίωμα συμμετοχής στην τελική εξέταση του μαθήματος. Ο βαθμός των εργασιών δεν λαμβάνεται υπόψη στον τελικό βαθμό. Το μπόνους ερώτημα της Εργασίας 3 δίνει ένα μικρό ποσοστιαίο μπόνους στον βαθμό της τελικής εξέτασης όπως και η εμπόθεσμη υποβολή των εργασιών (εφόσον είναι προβιβάσιμος ο βαθμός της τελικής εξέτασης).
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό ioaniord1 » 15 Ιαν 2021, 21:21

Καλησπέρα, το ερρορ "dfs sequence: The sequence is shorter than expected" εχει οντως να κανει απλα με το size (είναι μικρότερο απο οτι θα έπρεπε) ή και με τη σειρά του sequence? διότι μου το βγαζει ενώ το size είναι σωστο.
ioaniord1
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Οκτ 2020, 09:37

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 16 Ιαν 2021, 18:17

Καλησπέρα, το error sequence: The sequence is shorter than expected" εχει οντως να κανει απλα με το size (είναι μικρότερο απο οτι θα έπρεπε) ή και με τη σειρά του sequence? διότι μου το βγαζει ενώ το size είναι σωστο.


Εφόσον η απάντηση είναι "The sequence is shorter than expected" λογικά αυτό θα συμβαίνει, η ακολουθία που υπολογίζει ο αλγόριθμός σου θα είναι μικρότερη από την απαιτούμενη ακολουθία. Κάνε έναν προσεκτικό έλεγχο στον κωδικά σου και στην συγκεκριμένη εκτέλεση και εάν παραμένει το πρόβλημα ανέβασε εδώ στο φόρουμ τις παραμέτρους n και seed της συγκεκριμένης εκτέλεσης καθώς και τη συγκεκριμένη ακολουθία που υπολογίζει ο αλγόριθμός σου στην εκτέλεση αυτή.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 17 Ιαν 2021, 21:36

"Υπάρχει τρόπος να κάνω request to dfsNodeSequence το οποίο περιμένει ο server? Αυτό θα με βοηθούσε να καταλάβω που βρίσκεται το πρόβλημα. Γιατί κοιτώντας τις διαφάνειες, δεν βλέπω κάποιο implementation mistake"


Έχουν αναρτηθεί στο eclass συγκεκριμένα παραδείγματα με τις σωστές απαντήσεις. Προτείνω να ξεκινήσεις με αυτό.
Εάν χρειάζεσαι οπωσδήποτε τη σωστή απάντηση για κάποιο άλλο πρόβλημα μπορείς να ανεβάσεις στο φόρουμ
τις παραμέτρους n και seed του συγκεκριμένου προβλήματος και λογικά κάποιος θα βρεθεί να ανεβάσει
την απάντηση αν το ζητήσεις. Το να ανεβάσουμε απάντηση για συγκεκριμένα στιγμιότυπα δεν αποτελεί πρόβλημα.
Δεν κάνει όμως να ανεβάσουμε κώδικα που λύνει το πρόβλημα.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό ΕΛΕΝΗ » 19 Ιαν 2021, 19:23

Προσοχή! Επειδή παρατηρήθηκαν κάποιες υποβολές που είχαν ανεβάσει λάθος αρχεία, θα πρέπει να ανεβάσετε τον πηγαίο κώδικα που αναπτύξατε (αρχείο GraphSearch.java). Εάν κάποιος έχει παρέμβει σε περισσότερα από ένα αρχεία ή έχει δημιουργήσει επιπλέον αρχεία πηγαίου κώδικα θα πρέπει να τα ενώσει σε ένα αρχείο κειμένου με κατάληξη .java και να ανεβάσει αυτό.
ΕΛΕΝΗ
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Ιαν 2014, 17:28
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό omeleta » 22 Ιαν 2021, 02:23

Μίας και δόθηκε παράταση στην υποβολή, βελτίωσα την ταχύτητα του κώδικα μου.
Ωστόσο η σελίδα λέει The deadline for submission has expired! Submissions are still accepted with reduced mark!
Αν ανεβάσω το καινούργιο, υπερβολικά πιο γρήγορο κώδικα, θα πάρω κανονικά το bonus?
Άβαταρ μέλους
omeleta
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 23 Ιαν 2013, 17:42
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 22 Ιαν 2021, 08:55

Μίας και δόθηκε παράταση στην υποβολή, βελτίωσα την ταχύτητα του κώδικα μου.
Ωστόσο η σελίδα λέει The deadline for submission has expired! Submissions are still accepted with reduced mark!
Αν ανεβάσω το καινούργιο, υπερβολικά πιο γρήγορο κώδικα, θα πάρω κανονικά το bonus?


Θα ενημερωθούν οι προθεσμίες στη φόρμα υποβολής και μετά θα μπορεί να γίνει η υποβολή κανονικά, εμπρόθεσμα.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό giannisr » 22 Ιαν 2021, 14:06

Καλησπερα σας, δεν εχω καταλαβει ποιες θα πρεπει να ειναι οι παραμετροι ωστε να υποβαλουμε ξανα την εργασια 3 για να παρουμε το bonus. θα ειναι παλι false euclid.ee.duth.gr 4475 0 ή θα ειναι διαφορετικες;
giannisr
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Ιαν 2020, 11:36

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 3

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 22 Ιαν 2021, 14:17

Καλησπερα σας, δεν εχω καταλαβει ποιες θα πρεπει να ειναι οι παραμετροι ωστε να υποβαλουμε ξανα την εργασια 3 για να παρουμε το bonus. θα ειναι παλι false euclid.ee.duth.gr 4475 0 ή θα ειναι διαφορετικες;


Θα εκτελέσετε τον αλγόριθμό σας με τον ίδιο τρόπο που τον εκτελούσατε μέχρι τώρα. Απλά θα ελέγξετε στις πέντε επιτυχείς εκτελέσεις που θα επιλέξετε να υπάρχουν graphTypes και των τριών τύπων. Για παράδειγμα να μην παραδώσετε εκτελέσεις μόνο για graphType 0.

Αν κάνετε 5-10 επιτυχείς εκτελέσεις, λογικά θα υπάρχουν μέσα όλων των ειδών τα graphTypes.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες