Προτάσεις για βιβλίο - Ισχύος 1?

Προτάσεις για βιβλίο - Ισχύος 1?

Δημοσίευσηαπό henrik » 06 Σεπ 2008, 14:15

Παιδιά, έχει κανείς καμιά πρόταση για κανά βιβλίο για τα ισχύος 1?
Καταβάλω φιλότιμες προσπάθειες να διαβάσω το μεταφρασμένο τούβλο που μας δίνεται, μμμμμμμμμμμχχχ..  :-\
Δυσκολία..
Μου φαίνεται οτι δεν έχει σταθερή ροή, δλδ, σε άλλα σημεία υπεραναλύει και σε άλλα "λακωνίζει"..

Όσοι το περάσατε, παρακαλώ περιμένω τις προτάσεις σας..
Διαβάσατε από αυτό ή είχατε και κανά άλλο?  ???

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, ντάξει το βιβλίο δεν τόσο κακό, αλλά δεν είναι και το καλύτερο..
Άβαταρ μέλους
henrik
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 19 Μαρ 2008, 23:12

Re: Προτάσεις για βιβλίο - Ισχύος 1?

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 06 Σεπ 2008, 14:32

henrik έγραψε:Παιδιά, έχει κανείς καμιά πρόταση για κανά βιβλίο για τα ισχύος 1?
Καταβάλω φιλότιμες προσπάθειες να διαβάσω το μεταφρασμένο τούβλο που μας δίνεται, μμμμμμμμμμμχχχ..  :-\
Δυσκολία..
Μου φαίνεται οτι δεν έχει σταθερή ροή, δλδ, σε άλλα σημεία υπεραναλύει και σε άλλα "λακωνίζει"..

Όσοι το περάσατε, παρακαλώ περιμένω τις προτάσεις σας..
Διαβάσατε από αυτό ή είχατε και κανά άλλο?  ???

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, ντάξει το βιβλίο δεν τόσο κακό, αλλά δεν είναι και το καλύτερο..


Κοίτα σε αυτό που λες έχεις μεγάλο δίκιο. Θα σου πρότεινα το βιβλίo του καθηγητή στο ΕΜΠ Στέφανου Μανιά το οποίο τα αναλύει αρκετά καλά και χρησιμοποιεί αρκετά μαθηματικά και ίσως χαθείς κάποιες φορές αλλά αξίζει να το διαβάσει κάποιος. Από εκεί και πέρα μπορείς να ανατρέξεις και σε διάφορα e-books μέσω του emule. Σίγουρα θα βρεις εύκολα αυτό το βιβλίο Modern Power Electronics and AC Drives το οποίο θα σε βοηθήσει αρκετά και στις ασκήσεις που κάνετε με μηχανές αλλά και αυτό ειναι καλό αν το βρεις Introduction to Modern Power Electronics.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Προτάσεις για βιβλίο - Ισχύος 1?

Δημοσίευσηαπό henrik » 12 Σεπ 2008, 15:33

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!! ;)
Άβαταρ μέλους
henrik
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 19 Μαρ 2008, 23:12

Re: Προτάσεις για βιβλίο - Ισχύος 1?

Δημοσίευσηαπό satoshi » 12 Σεπ 2008, 18:40

Vagoulas έγραψε:Θα σου πρότεινα το βιβλίo του καθηγητή στο ΕΜΠ Στέφανου Μανιά


Συμφωνώ και εγώ, το βιβλίο αυτό τα εξηγεί λίγο καλύτερα. Νομίζω θα σε βοηθήσει καλύτερα στις ανορθώσεις και στις κυματομορφές τους. Το βιβλίο αυτό έδινε ο καθηγητής πριν από αυτό που έχουμε τώρα.
Άβαταρ μέλους
satoshi
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 19:01

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron