Εξέταση Ψηφιακά ΙΙ [Φεβρουαριος 2010]

Εξέταση Ψηφιακά ΙΙ [Φεβρουαριος 2010]

Δημοσίευσηαπό kakalos » 22 Ιαν 2010, 23:40

Συμφωνα με e-mail που ηρθε προς τους φοιτητες

ΠΡΟΣΟΧΗ - ΟΡΘΗ ημερομηνία εξέτασης μαθήματος

ΠΡΟΣΟΧΗ
ΟΡΘΗ ημερομηνία εξέτασης μαθήματος


Ανακοινώνεται πως οι εξετάσεις στο μάθημα
«Ψηφιακά Συστήματα και Υπολογιστές ΙΙ»,
θα πραγματοποιηθεί την

Παρασκευή 05/02/2010 και την ίδια ακριβώς ώρα

όπως ήταν στο αρχικό πρόγραμμα των εξετάσεων Περιόδου Φεβρουαρίου 2010 και

ΟΧΙ τη Δευτέρα 8/02/2010.

Λυπάμαι, αλλά η αλλαγή της ημερομηνίας εξέτασης έγινε χωρίς τη δική μου συναίνεση, εντελώς αυθαίρετα, παρότι ενημέρωσα έγκαιρα το σύλλογο φοιτητών ότι υπάρχει πρόβλημα για τις 08/02/2010, όταν διερευνητικά ερωτήθηκα για μία πιθανή αλλαγή.
Η ευθύνη της αναστάτωσης βαρύνει αποκλειστικά τον κ. Χ. Μαυράκη ο οποίος ενήργησε αυθαίρετα!!

Ο Διδάσκων,

Καθηγητής Μιχάλης Π. Μπεκάκος

και με τα δικτυα 1 τι θα γινει ρε παιδια ??
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 23 Ιαν 2010, 01:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Επεξεργασία τίτλου
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: Εξεταση ψηφιακων 2 φεβρουαριος 2010

Δημοσίευσηαπό thms » 22 Ιαν 2010, 23:57

Κάτι άκουσα ότι θα πάνε στη θέση των ψηφιακών, αλλά με κάθε επιφύλαξη. Καλύτερα να περιμένουμε επίσημη ανακοίνωση.

Όσο για την στοχοποίηση του συμφοιτητή μας, να πω απλά ότι αν δεν έτρεχε το παιδί θα πηγαίναμε για εξεταστική με το άθλιο πρόγραμμα που είχε βγει στην αρχή.
"Δεν χρειάζεται να βλέπεις όλη τη σκάλα, μόνο το πρώτο σκαλοπάτι." -- M. L. King, JR
Άβαταρ μέλους
thms
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 06 Οκτ 2008, 12:48
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση Ψηφιακά ΙΙ [Φεβρουαριος 2010]

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 24 Ιαν 2010, 18:26

Απάντησα τα εξής:
Αξιότιμε Κ. Μπεκάκο,

αρχικά θα ήθελα να δηλώσω τη λύπη μου για την αναστάτωση που προκάλεσα σε εσάς, τη Γραμματεία, το Τμήμα (Πρόεδρο και άλλα μέλη ΔΕΠ) και τους φοιτητές.

Επιπλέον, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τα εξής:

1. Όσο αφορά τις ενέργειες αλλαγής του προγράμματος δεν έδρασα ως μέλος του Δ.Σ. ή εκπρόσωπος του Συλλόγου Φοιτητών Η.Μ.Μ.Υ. (Αυτό επιβεβαιώνεται από την υπογραφή μου στα emails που έστειλα σε όλους τους εμπλεκόμενους καθηγητές)

2. Έδρασα ως οργανωτής της προσπάθειας αλλαγής ενός προγράμματος που εμπόδιζε πολλούς φοιτητές να δώσουν μαθήματα του έτους τους. (Συγκεκριμένα κάποιος από το τέταρτο έτος έδινε 4 μαθήματα του έτους μέσα σε 3 μέρες!) Άκουγα γύρω μου τη δυσαρέσκεια των συμφοιτητών μου και αποφάσισα να κάνω ό,τι μου είναι δυνατό ώστε να διορθωθεί το πρόγραμμα, σε τελείως εθελοντική βάση.

3. Η αλλαγή που έγινε στο πρόγραμμα όσο αφορά το μάθημά σας έγινε λόγω παρεξήγησης. Το email που μου στείλατε ανέφερε ότι έχετε πρόβλημα και ότι τις αλλαγές δεν τις κάνουν οι φοιτητές. Εγώ έβγαλα το συμπέρασμα ότι πιστεύετε ότι παράνομα και άτυπα προσπαθήσαμε να αλλάξουμε το πρόγραμμα, γεγονός αναληθές. Σας απάντησα ότι με παρεξηγήσατε, και ότι τις αλλαγές θα τις κάνει η Γραμματεία (και όχι οι φοιτητές), ζητώντας σας να απαντήσετε ξανά με βάση τα νέα δεδομένα.

4. Όταν έφτασε η κρίσιμη μέρα αλλαγής του προγράμματος, έγιναν τα εξής:
δεν είχα λάβει αρνητική απάντηση από εσάς
υπήρχε πίεση από τη Γραμματεία ώστε να βγει νωρίς το πρόγραμμα
η Γραμματέας έλεγξε τις μέρες που είχατε δηλώσει ότι είναι αδύνατο να διενεργήσετε εξετάσεις και δεν ανίχνευσε κάποιο πρόβλημα
υπό την πίεση των παραπάνω η Γραμματέας προχώρησε στις αλλαγές
Η παρεξήγηση (από το μέρος μου) της απάντησής σας έφερε σε δύσκολη θέση τη Γραμματέα και τον Πρόεδρο. Ο τελευταίος δεν είχε γνώση της προβληματικής μας επικοινωνίας. Το λάθος λοιπόν ήταν δικό μου, αφού θα έπρεπε να έχω επιμείνει να μη γίνει αλλαγή χωρίς ρητή απάντηση. Δυστυχώς έσφαλα και εν αγνοία μου έσυρα σε ταλαιπωρία μεγάλο αριθμό ανθρώπων.
Παρόλα αυτά θεωρώ τουλάχιστον άστοχη τη δημόσια τοποθέτησή σας όσο αφορά το όνομά μου χωρίς να έχετε καν θέσει το θέμα υπόψη μου.

Λυπάμαι και ζητώ την κατανόηση όλων των εμπλεκόμενων. Ευτυχώς, φαίνεται ότι το θέμα θα επιλυθεί χάρη στη διαλλακτικότητα κάποιων συναδέλφων σας.

Χρίστος Μαυράκης


Όσο αφορά τα Δίκτυα, αν όλα παν καλά θα διευθετηθούν την Τρίτη στο Τμήμα!
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση Ψηφιακά ΙΙ [Φεβρουαριος 2010]

Δημοσίευσηαπό pez » 24 Ιαν 2010, 22:20

-
- Είπα πως έπαψα να ασχολούμαι συστηματικά με το forum αφού, πραγματικά, δεν έχει κανένα νόημα να επαναλαμβάνουμε κατ' έτος όλα αυτά που τα έχουμε ήδη πει. Να όμως μια περίπτωση που όπως φαίνεται δεν έχει καλυφθεί! Οπότε, ναι μεν έχουμε την περυσινή επανάληψη (Re: Εξετάσεις Μαρτίου 2009) :
-
- pez : (Δευτ Μαρ 02, 2009 1:01 pm) : " ... κατά το ΠΔ160/2008/Α37/2: "ο Πρόεδρος του Τμήματος και η Γραμματεία [του] Τμήματος, σε συνεργασία με τους οικείους Τομείς, έχουν την ευθύνη του συντονισμού των εξετάσεων από την άποψη καθορισμού των αιθουσών, στις οποίες θα διεξαχθούν, και της ακριβούς ώρας διεξαγωγής τους στις προκαθορισμένες ημερομηνίες", καθώς και την περικοπή: "... κατά το ΠΔ160/2008/Α37/1: "η Γ.Σ. του Τμήματος προσδιορίζει το πρόγραμμα των εξετάσεων... προσδιορίζοντας...την ημερομηνία εξέτασης κάθε μαθήματος ..."
-
αλλά η περικοπή είναι περιορισμένη και πρέπει να αποδοθεί πληρέστερα, να "φύγουν" δηλαδή όλες οι τελείες, καθότι αυτή η παράγραφος είναι εκείνη ακριβώς που ρυθμίζει πλήρως την περίπτωση που μας ενδιαφέρει εδώ:
-
"ΠΔ160/2008/Α37/1: "... η Γ.Σ. του Τμήματος προσδιορίζει το πρόγραμμα των εξετάσεων σύμφωνα με το ακαδημαϊκό ημερολόγιο, το αργότερο δύο (2) μήνες πριν από τη λήξη κάθε ακαδημαϊκού έτους, για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος, προσδιορίζοντας τη συνολική διάρκεια των εξετάσεων και την ημερομηνία εξέτασης κάθε μαθήματος ..."
-
- Συνεπώς; Να ρωτήσουμε κάποια στιγμή την συνείδησή μας: "Ποιοι να είναι άραγε αυτοί που πραγματικά ευθύνονται για αυτή την νέα Εδώ Μέσα παρεξήγηση;", όπως επίσης και για το αν και κατά πόσον ευθυνόμαστε και εμείς;
-
- Πέτρος Ζιμουρτόπουλος
-
- ΥΓ : Να γιατί χρειαζόμαστε τους νόμους...
Τελευταία επεξεργασία από pez και 24 Ιαν 2010, 22:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
pez
 

Re: Εξέταση Ψηφιακά ΙΙ [Φεβρουαριος 2010]

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 24 Ιαν 2010, 22:38

Δεκτό. Έτσι έπρεπε να έχει γίνει.

Ελπίζω κάποτε να αξιωθεί ο Σύλλογος φοιτητών να συντάξει ένα πρόγραμμα (μετά από πολύ πολύ σκέψη και μελέτη) που θα χρησιμοποιείται για τις εξεταστικές κάθε χρόνου...

Οι συνθήκες είναι σχεδόν ώριμες (και από τις δύο πλευρές). Λείπει (για άλλη μία φορά) η οργάνωση...
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση Ψηφιακά ΙΙ [Φεβρουαριος 2010]

Δημοσίευσηαπό pez » 25 Ιαν 2010, 10:27

- Ναι. Το Πρόγραμμα Εξετάσεων, που 35 χρόνια τώρα συντηρείται ως ένα δήθεν "Μέγα Ζήτημα" του Τμήματος, προφανώς και ένα ακόμα θέμα, από τα πάρα πολλά τόσα, που καλείται να λύσει οριστικά ο Συλλόγος Φοιτητών του Τμήματος. Περιμένουμε λοιπόν! - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος
pez
 

Re: Εξέταση Ψηφιακά ΙΙ [Φεβρουαριος 2010]

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 05 Φεβ 2010, 00:56

Ξέρουμε αν επιτρέπεται τυπολόγιο???
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron