Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό verysexual » 22 Σεπ 2012, 15:23

Στεναχωριέμαι όταν ακούω ΛΑΘΟΣ κλπ. Δυστυχώς για σένα ίσως ευτυχώς για κάποιους άλλους επίσης, είναι σωστό να βάζει ασκήσεις που δεν έχει κάνει(ακριβώς τις ίδιες ή έστω) και είναι σωστό να ρωτάει πράγματα που δεν έχει πει ποτέ(αλλά απαιτουν συνδυαστική κατανόηση και σκέψη εφ'ολης της ύλης). Δυστυχώς ή ευτυχώς κάποια "πραγματικα" προβλήματα απαιτούν συνδυστική σκέψη και δυστυχώς για μας στο ελληνικό πανεπιστήμιο την αποφεύγουν- αποφεύγουμε.

Δυστυχώς και πάλι, έχουμε μάθει με τη νοοτροπία, δε διαβάζουμε ποτέ το βιβλίο (αλλά παρ' όλα αυτά γκρινιάζαμε για το πολλαπλό σύγγραμα), πάντα μόνο σημειώσεις, παλιά θέματα και μπούσουλες που έχουμε πάρει από παλιούς φοιτητές, χωρίς να μπούμε στην διαδικασία να κρίνουμε αν είναι σωστά ή όχι(γιατί δε μας ενδιαφέρει να μάθουμε, το μάθημα να περάσουμε και όλα κομπλέ
).

Δε διαφωνώ με όλα αυτά που λες, αρκεί ο καθηγητής να σε προετοιμάζει για κάτι τέτοιο και όχι να το θυμάται ξαφνικά στη επαναληπτική εξέταση ενός τυχαίου Σεπτέμβρη. Επίσης σωστή προετοιμασία -απ τη πλευρά του καθηγητή- δεν σημαίνει λύνω μια άσκηση και τις υπόλοιπες δείτε τις στο σπίτι. Οσο για το δε διαβάζουμε ποτέ βιβλίο δεν νομίζω κάποιος να δίνει το συγκεκριμένο μάθημα θεωρώντας τον εαυτό του καλά προετοιμασμένο χωρίς να έχει ανοίξει το βιβλίο


Λυπάμαι πραγματικά όταν ακούω πως κάποιος πηγαίνει στο μάθημα για να ψαρέψει κανά πιθανό θέμα ή να ακούσει τι μπορεί να πέσει στις εξετάσεις.

Αυτό δεν το είπε κανείς εδώ

Σε ένα σοβαρό πανεπιστήμιο του εξωτερικού, σπάνια θα συνέβαινε κάτι τέτοιο(να περάσει το 3%), αλλά στην περίπτωση που θα έρχονταν αντιμέτωποι με μία τέτοια περίπτωση το board θα καλούσε τον καθηγητή και θα τον έκραζε-γιατί ξέρει τι φοιτητές έχει ;). Εδώ όμως στο Ελλάντα επειδή τίποτα δε λειτουργεί όπως θα έπρεπε (και αυτό μας βολεύει όλους) και ξέροντας πως και οι δύο μεριές έχουν δίκιο και άδικο δε πρόκειται να γίνει τίποτα.

Αυτή την καραμελίτσα με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού έχω βαρεθεί να την ακούω. Στο εξωτερικό - ακόμα και στα καλά πανεπιστήμια- εφόσον έχεις τα φράγκα να πας, πηγαίνεις τόσο απλά. Τι δηλώνει αυτό για το επίπεδο των φοιτητών; τίποτα. Το πως βγαίνεις απ τα πανεπιστήμια αυτά μετά και το τι γνώσεις αποκτάς σε σχέση με τα δικά μας πρέπει να μας προβληματίζει για τη δουλειά που γίνεται μέσα στις σχολές και όχι για την ποιότητα των φοιτητών που εισέρχονται. Στο κάτω κάτω αυτές οι συνθήκες υπάρχουν σε αυτές προσαρμοζόμαστε, έχω την κρίση να καταλάβω πότε πρέπει να διαβάσω ένα μάθημα για να μάθω και πότε πρέπει να παπαγαλίσω ένα ανόητο μάθημα χωρίς λόγο ύπαρξης που απλά γεμίζει το πρόγραμμα σπουδών και πληρώνει έναν βαριεστημένο καθηγητή ( δεν μιλώ φυσικά για τα ΣΗΕ )

Δεν άκουσα κανένα να σκέφτεται ρε γμτ κάνουμε 30 ώρες ανούσιο μάθημα την εβδομάδα και ο φόρτος εργασίας είναι max 10 ώρες. Και αντί να προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε δηλαδή τις ώρες παρακολούθησης να τις κάνουμε 20 max και το φόρτο εργασίας 40 τίποτα εμείς.

εδώ συμφωνούμε
Τέλος να πω σ όλους αυτούς τους απ έξω που προσπαθούν να 'βοηθήσουν' λέγοντας ουσιαστικά πως απλά σ αυτό το μάθημα κόπηκε τόσος κόσμος επειδή μαθαίνει απ έξω πράγματα, δεν νιώθει το μάθημα και δεν έχει συνδυαστική σκέψη, εσείς που ενδιαφέρεστε για τη ΓΝΩΣΗ πάνω απ όλα αν ήταν τελευταίο σας μάθημα ας πούμε κ είχατε τη δυνατότητα να βρείτε τα θέματα -λέμε τώρα- ένα μήνα πριν ΔΕΝ θα τα παίρνατε, θα λιώνατε το μάθημα για να περάσετε με την αξία σας σωστά ;
Χαίρομαι που οι συνάδελφοι μου είναι τόσο ηθικοί και συνειδητοποιημένοι
verysexual
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 11 Ιουν 2010, 16:18

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό takis0001 » 23 Σεπ 2012, 19:12

Απλά να υπενθυμίσω Αύριο 3.00 έξω κτίρια για να πιάσουμε την κ. Σαφιγιάννη.
Όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο..
Τελευταία επεξεργασία από Seitjo90 και 23 Σεπ 2012, 20:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπή greeklish σε πεζά ελληνικά
takis0001
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Σεπ 2012, 21:06

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό riri » 23 Σεπ 2012, 19:18

takis0001 έγραψε:Απλά να υπενθυμίσω Αύριο 3.00 έξω κτίρια για να πιάσουμε την κ. Σαφιγιάννη.
Όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο..



θέλοντας να πετύχουμε τι?
Τελευταία επεξεργασία από brera και 23 Σεπ 2012, 23:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Mετατροπή του quote από greeklish σε ελληνικά.
riri
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Μαρ 2012, 19:41

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό seichis » 23 Σεπ 2012, 19:58

Τάκη αγόρι μου πάρε το παπί σου και τα υπόλοιπα οστρακοειδή που θέλουν να σε ακολουθήσουν και πηγαίντε σε κανά τεε να στήσετε καραούλι...να κλαφτείτε όσο θέλετε και μετά τραβήξτε καμιά πορεία για τη επανεξέταση που ονειρεύεστε!
seichis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 07 Οκτ 2008, 13:15

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 23 Σεπ 2012, 20:31

seichis έγραψε:Τάκη αγόρι μου πάρε το παπί σου και τα υπόλοιπα οστρακοειδή που θέλουν να σε ακολουθήσουν και πηγαίντε σε κανά τεε να στήσετε καραούλι...να κλαφτείτε όσο θέλετε και μετά τραβήξτε καμιά πορεία για τη επανεξέταση που ονειρεύεστε!


Εσύ κάτσε στα αυγά σου και περίμενε...
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό seichis » 23 Σεπ 2012, 20:34

Σαν τα μανιτάρια οι επαναστάτες του φόρουμ!Μυκητίαση προκάλεσε η εξέταση στα σηε..Πήγαινε ρε αχιλλέα δείξε στη σαφιγιάννη ποιος είσαι τέλος πάντων ρε παιδάκι μου!!
seichis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 07 Οκτ 2008, 13:15

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό o_lykoskoufakos » 24 Σεπ 2012, 16:42

Αυτο το 3% τι να πω ισως να ειναι το κερασακι στην τουρτα της τραγικοτητας και της αυθαιρεσιας των καθηγητων του ΔΠΘ. Σταθηκα καποτε τυχερος και περασα τα ΣΗΕ Ι με την πεμπτη προσπαθεια. Τα θεματα που εβαλε δεν τα εχω δει,αλλα οι εμπειριες μου απο τη σχολη μου λενε οτι ολο το δικιο στην περιπτωση αυτη ειναι με τους φοιτητες. Το οτι περασαν μονο οι 3 απο τους 96 μπορει για την καθηγητρια να σημαινει οτι ολοι ειναι αχρηστοι και αδιαβαστοι, αλλα σ'εμενα τον τριτο λεει και οτι αυτη δεν εκανε καλα τη δουλεια της και δεν διδαξε τους φοιτητες οπως θα επρεπε.
Το θεμα ειναι για ποιο λογο να κοβονται μαζικα οι φοιτητες σε ολα σχεδον τα μαθηματα λογω των δυσκολων θεματων.
Δεν ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας οτι αυτο γινεται σε πολλα μαθηματα με σκοπιμοτητα τα τελευταια χρονια.
Οσο για καποιους που προσπαθουν να μαθουν στους αλλους το πως να διαβαζουν αντε ψηφιστε καναν τοπ καθηγητη εσεις ξεφτερια
efaga thn kokkinoskoufitsa kai ths phra to skoufi xexexe
o_lykoskoufakos
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 21:43
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό brera » 25 Σεπ 2012, 03:19

Δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεσαι έτσι ειρωνικά στον τοπ καθηγητή. Μη σου πω ότι αντικειμενικά βγάζει γενικά σωστά αποτελέσματα (πάντα με την πιθανότητα να μην αναδειχθεί κάποιος τόσο πολύ όσο αξίζει).

Εγώ μια ερώτηση θέλω να κάνω απλά. Εδώ μέσα μόνο "μαχαίρια" δε βγήκαν για αυτό το θέμα. Έφτασε Δευτέρα. Τουλάχιστον πήγατε να τη δείτε να της πείτε τίποτα ή με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε; Τι έγινε τελικά;
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό Supersonya » 25 Σεπ 2012, 12:15

Προσεξα οτι ολοι οι καλοθελητες εσπευσαν να συζητησουν ποσο αδικη η οχι ηταν η εξεταση αλλα μολις τεθηκε λογος να συναντηθουμε για να βρουμε την καθηγητρια, να της μιλησουμε και τι θα της πουμε σε ρεαλιστικο σεναριο, επεσε σιωπη στο thread και οι σελιδες σταματησαν να γεμιζουν. Αντιλαμβανομαι οτι απο τους 96 καποιοι ηρθαν στην πολη μονο για την εξεταση και ενδεχομενως να μη μπορουσαν να παρευρεθουν χθες αλλα η προσελευση ηταν εντελως απογοητευτικη καθως αυτοι που ηρθαν ηταν μετρημενοι στα δαχτυλα.

Παρα το οτι ημουν εκει νωριτερα δε μπορεσα να μεινω και συνεπως δεν ξερω αν η μικρη ομαδα φοιτητων που ηταν εκει μιλησε μαζι της η οχι.

Αυτο που εχω εγω να πω ειναι οτι σιγουρα καποιοι ηθελαν να παρευρεθουν και δε μπορεσαν, αλλοι θα ηθελαν να γινουν πραγματα για αυτους χωρις αυτους, ολοι φοβομαστε μη μπουμε στο στοχαστρο και το καταλαβαινω. Δεν παει ομως ενας φοιτητης μονος του να φωναξει να βρισει να φερθει ασχημα για να πεις οτι θα κοβεται για παντα. Εδω μιλαμε για ομαδα που αντιπροσωπευει 93 ατομα με συγκεκριμενη αποψη για τη διεξαγωγη της εξετασης. Αν αυτοι που θα πανε ειναι 2-3-5 τοτε δυσκολα λογαριαζονται ως αντιπροσωποι αλλων 90 ατομων. Αν ειχε γινει διαλογος εδω στο φορουμ ωστε να καταληξουμε στο τι θα ζητησουμε, θα μπορουσαν να πανε τα παιδια χτες και να πουνε οριστε το συζητησαμε και ηρθαμε να το ζητησουμε. Με καθε προταση ομως ακολουθησαν σχολια "σιγα και μη" "καλα ονειρεψου" "και τι θα καταλαβεις" και λοιπα.

αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι με τοσο ντορο που εγινε για το συγκεκριμενο θεμα, οι φοιτητες με τη μη προσελευση τους δειχνουν και στους αλλους καθηγητες οτι εδω στο φορουμ αρχιζει η φοιτητικη αντιδραση, και δυστυχως, εδω τελειωνει.
Supersonya
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 18:33

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό brera » 25 Σεπ 2012, 12:53

Supersonya έγραψε:αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι με τοσο ντορο που εγινε για το συγκεκριμενο θεμα, οι φοιτητες με τη μη προσελευση τους δειχνουν και στους αλλους καθηγητες οτι εδω στο φορουμ αρχιζει η φοιτητικη αντιδραση, και δυστυχως, εδω τελειωνει.

Δυστυχώς.... :(
Από καλοθελητές έχει γεμίσει ο τόπος. Αυτοί που κάνουν πράξη την αγανάκτηση τους είναι ελάχιστοι..
Με πλάτες άλλων "επαναστάσεις" και αντιδράσεις δε γίνονται..

Άκουσα προχθές ότι δύο παιδιά τα πέταξε έξω ο καθηγητής στην αριθμητική ανάλυση με την πρόφαση ότι αντέγραφαν, γιατί άκουσαν ένα αστείο και γέλασαν .
Και τον έναν τον ξέρω λίγο και δεν πιστεύω ότι είναι άνθρωπος που έχει ανάγκη από αντιγραφή.
Κανένας δε τους συμπαραστάθηκε τότε. Ο καθένας για τον εαυτούλη του.. Ένα εξάμηνο πίσω τα παιδιά χωρίς λόγο..

Οπότε για αυτο λέω. Τα πολλά "γαβγίσματα" μάλλον δειλία δείχνουν. Πάντα.. Για αυτό συνήθως τα ακούω βερεσε..
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 25 Σεπ 2012, 13:18

Τι να συμπαρασταθούμε ακριβώς; Όταν λέει ο καθηγητής δε μιλάει κανείς και δε γυρνάει κανείς πίσω και ο άλλος γυρνάει και γελάει τι περιμένεις να κάνει ο καθηγητής;
Δε λέω, αυστηρός ήταν σίγουρα αλλά τους κανόνες ο καθηγητής τους βάζει και ο συγκεκριμένος το είπε και από πριν.

Η αυστηρότητα κατά τη διάρκεια της εξέτασης είναι άλλο θέμα και άλλο τα θέματα που μπαίνουν στις εξετάσεις για το οποίο γίνεται και η συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό brera » 25 Σεπ 2012, 13:23

Δεν επιμένω γιατί δεν ήμουν μπροστά...
Αλλά και στην ευχέρεια του καθηγητή είναι και τα δύσκολα θέματα με την ίδια λογική και ο τρόπος βαθμολόγησης κλπ κλπ..
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό nairePAOK » 25 Σεπ 2012, 13:32

Οσο υπάρχει ασυδοσία τέτοια προβλήματα θα υπάρχουν πάντα
είναι αυτό που λένε ΗΜΜΥτρελος
nairePAOK
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Σεπ 2010, 00:17
Τοποθεσία: Ηλεκτρολόγκα,το νησί των τρελών
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό Supersonya » 25 Σεπ 2012, 15:01

Ξαναλέω τα θέματα στα ΣΗΕ 1 δεν ειναι το προβλημα αν ηταν η οχι δυσκολα, ειναι οτι ήταν εκτος ύλης.

Και η ασυδοσία των καθηγητών δε θα σταματήσει από μόνη της. Σύλλογος γονέων δεν υπάρχει, μαθηματικά ξέρετε.
Supersonya
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 18:33

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό brera » 25 Σεπ 2012, 21:01

Supersonya έγραψε:Ξαναλέω τα θέματα στα ΣΗΕ 1 δεν ειναι το προβλημα αν ηταν η οχι δυσκολα, ειναι οτι ήταν εκτος ύλης.

Και η ασυδοσία των καθηγητών δε θα σταματήσει από μόνη της. Σύλλογος γονέων δεν υπάρχει, μαθηματικά ξέρετε.

Υπάρχει όμως κάτι βασικό που ξεχνάτε συνεχώς..

Υπάρχει σύλλογος φοιτητών τμήματος. Και ναι έχει ισχύ μέσα στο τμήμα.

Πηγαίντε και πιάστε τους εκλεγμένους αντιπροσώπους μας. Και πιέστε τους να ασχοληθούν με το θέμα..Να μην κάθονται όλη την ώρα.
Φτάσαμε στα τελειώματα και δεν ξέρουμε με ποιό τρόπο να κυνηγήσουμε κάτι. Και θα τελειώσουμε πανεπιστήμιο... Δηλαδή...

Μόνο με "κραυγές και αλλαλαγμούς" και ψευτοπαληκαρισμούς, όπως είπα, δουλειά δε γίνεται..

Αλλά ναι ξέχασα.. Εγώ είμαι με το μέρος των καθηγητών πάντα.. Για αυτό σας τα λέω αυτά. ::)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης