Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό riri » 19 Σεπ 2012, 00:16

patirgerasimos έγραψε:Παιδιά, η ουσία με τα ΣΗΕ είναι ότι πρέπει να έχεις νιώσει το αντικείμενο για να περάσεις. Θέλει διάβασμα ουσιαστικό πέρα, από τα στενά όρια των θεμάτων. Πχ θεωρία: οι ερωτήσεις που δίνει είναι ενδεικτικές και είναι για να σε βοηθήσουν να καταλάβεις λίγο τι γίνεται. Σπάνια μπαίνουν ατόφιες ερωτήσεις ίσως 1 στις 20. Πάντα είναι με πλάγιο τρόπο, πχ τι αντιστάθμιση θα κάνατε σε κτίριο με κλιματιστικά ή σε κτίρια με πολλές λάμπες φθορίου κλπ.

Αν καταλάβετε τι παίζει στην θεωρία, μπορείτε να απαντήσετε τις ερωτήσεις. Επίσης να ξέρετε ότι οι λυμένες ερωτήσεις που κυκλοφορούν όπως και τα θέματα είναι είτε ελλιπή είτε λάθος λυμένα, οπότε μην τα διαβάζετε ξερά όπως είναι...

Το ίδιο και σε μεγαλύτερο βαθμό, γίνεται στις ασκήσεις. Αν δεν καταλάβεις, και δεν νιώσεις δεν μπορείς να λύσεις κάτι πέρα από τα συνηθισμένα (όπως τον πυλώνα). Επίσης πολλές φορές πέφτει κάτι που έχει ειπωθεί επανειλημμένα στην τάξη, πχ στο δικό μου έτος έλεγε συνέχεια κάτι πράγματα για τις μηχανές και για κάτι ρεύματα μετασχηματιστών, ε αυτά πέσανε..Αν δεν τα είχες ακούσει εκεί μέσα, έλεγες μα καλά ΣΗΕ γράφω για μηχανές?

Και τέλος εξετάζει και την αντίληψη σαν μηχανικό, οπότε μπορεί να ζητηθεί κάτι το οποίο να μην υπάρχει ατόφιο μέσα στο βιβλίο αλλά με λίγη σκέψη βγαίνει...

Μακάρι να βγάλετε άκρη, αλλά το θέμα έχει τεθεί ξανά...


και οοοοολα αυτά για ένα μάθημα κοινό ηλεκτρονικών - ενεργειακών?? Δεν λέω, σαν μάθημα είναι βασικό και ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός θα πρέπει να γνωρίζει σίγουρα κάποια βασικά πράγματα για τα ΣΗΕ, αλίμονο. Γιατί λοιπόν να μην εξεταζόμαστε εμείς οι από κοινού σε αυτά τα βασικά και η δυσκολία των θεμάτων να ναι τέτοια όπου θα ανταμείβεται ο τέλεια διαβασμένος και θα περνάει όμως σίγουρα ο ικανοποιητικά διαβασμένος που έχει κατανόησει αυτά που πρέπει τουλάχιστον να γνωρίζει?
riri
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Μαρ 2012, 19:41

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό christospap44 » 19 Σεπ 2012, 00:28

Παιδιά η Σαφιγγιάνη δεν είναι καμιά τυχαία..Κάτι άλλο παίζει απο πίσω.Και σταματήστε να υποδεικνύετε εσείς που το περάσατε το μάθημα σαν να είναι κάτι απλό.Έπρεπε να ήταν πάντα τα θέμματα σαν τα τωρινά να βλέπαμε τι επιτυχίες θα είχαν αυτοί που "νιώσαν το μάθημα''...
christospap44
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιουν 2012, 20:27

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 19 Σεπ 2012, 00:33

τώρα ανοίγεις κουβέντες που δεν βγάζουν πουθενά....Θα ήθελα πάντως να δω τα θέματα...Αυτή είναι η γνώμη μου για το μάθημα και το πως μπορείτε να το περάσετε. Δεν είμαι εναντίον σας, αν έχετε άλλη μέθοδο, μαγκιά σας..Μοιραστείτε την με τους άλλους!

Επίσης μόρτη christospap44 δεν με ξέρεις γιαυτό μην μου λες εμένα αμα νιώθω ή όχι...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό verysexual » 19 Σεπ 2012, 00:40

πατέρα καλά τα λες αλλά θέλω να δω όλοι εσείς που περάσατε με ένα πυλώνα και ένα βέλος στη χειρότερη να δούμε τι θα γράφατε αν σας έβαζε βύθιση τάσης σε κινητήρα και ποιες αρμονικές προκαλούν υψηλό ρεύμα και τάση. Μην τρελαθούμε, απ τα 100 άτομα 3 ένιωσαν ? Και όσο για τις ασκήσεις κτλ πολλοί είμαι σίγουρος ότι πήγαιναν στο μάθημα όταν ήταν στο έτος τους αλλά δεν νομίζω να τους ωφέλησε και πολύ
verysexual
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 11 Ιουν 2010, 16:18

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό christospap44 » 19 Σεπ 2012, 00:54

Ώπα ψηλέ μην γίνεσαι επιθετικός τρομάζω..Δώσε λίγο απο την σοφία σου στα ΣΗΕ σε εμάς που κοπήκαμε γιατί εμείς τελικά δεν νιώθουμε σαν εσένα..
christospap44
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιουν 2012, 20:27

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό brera » 19 Σεπ 2012, 00:59

Ψυχραιμία.. Με το να τσακωθείτε δε νομίζω να λυθεί κανένα πρόβλημα..

Αυτά που λέει ο Patirgerasimos δεν είναι περίεργα. Οι περισσότεροι στα ΣΗΕ κατεβαίνουν με τις ερωτήσεις θεωρίας και κάνοντας προσευχές να πέσει πυλώνας και όχι επειδή έκατσαν ποτέ να μάθουν πραγματικά ΣΗΕ. 'Οσοι βγήκαν από αυτή την εξέταση έλεγαν ότι έπεσαν "αντιsos" και όχι θέματα εκτός ύλης.

Το βασικό πρόβλημα δεν είναι τα δύσκολα θέματα. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα μαθήματα. Το πρόβλημα είναι ο τρόπος βαθμολόγησης. Δηλαδή, αν δεν περάσεις θεωρία δεν ελέγχονται οι ασκήσεις. Σε αντίθετη περίπτωση, με τον συμψηφισμό σίγουρα θα περνούσαν περισσότεροι και μέσα στα λογικά (για τη σχολή μας ) πλαίσια.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό monopaok » 19 Σεπ 2012, 01:09

Ρε αϊντε ολοι απο δω μου μαθατε και ΣΗΕ... Ολοι εξω απο τον χορο εισαστε.. Το 3% τα λεει ολα, τα υπολοιπα που λετε για να την υπερσπιστειτε ειναι μαλακιες. Και ναι εγραψα "μαλακιες'' αιντε σβησε τωρα το ποστ αυτο λογω του ψευτοκαθωπρεπισμου σου..
monopaok
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 18:30

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό brera » 19 Σεπ 2012, 01:15

monopaok έγραψε:Ρε αϊντε ολοι απο δω μου μαθατε και ΣΗΕ... Ολοι εξω απο τον χορο εισαστε.. Το 3% τα λεει ολα, τα υπολοιπα που λετε για να την υπερσπιστειτε ειναι μαλακιες. Και ναι εγραψα "μαλακιες'' αιντε σβησε τωρα το ποστ αυτο λογω του ψευτοκαθωπρεπισμου σου..


Αυτά που γράφεις δείχνουν τον ποιόν σου και την έλλειψη επιχειρημάτων και μη ικανότητα χρήσης ορθού λόγου. Επίσης το να κατηγορείς έτσι ευθέως και προσωπικά κάποιον που δεν τον ξέρεις πίσω από ένα πληκτρολόγιο μάλλον δείχνει έλλειψη "παντελονιών". Ας έρθεις να μου τα πεις ευθέως.
Δε βλέπω κανένα λόγο να σβηστεί το ποστ καθώς δείχνει δημοσίως το πως συμπεριφέρεσαι.
Ελπίζω να έχεις τα παντελόνια να πας να τα πεις αυτά τα ίδια λόγια στην κ.Σαφιγιάννη με το ονοματεπώνυμο σου. Αλλιώς φίλε μου πουλας φούμαρα..

Μην το συνεχίσετε.. Θα βγούμε εκτός θέματος...
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό riri » 19 Σεπ 2012, 01:16

Συγνώμη brera αλλά επειδή είμαι στο πτυχίο και διάβασα το μάθημα για να περάσω, χωρίς να το αφήσω στην τύχη του, κάποιες ερωτήσεις θεωρίας αντικειμενικά είχαν ασάφειες στη διατύπωση και γι'αυτό ζητήθηκαν επεξηγήσεις, 2-3 ήθελαν ξερή τυποποιημένη απάντηση αλλά όλες οι υπόλοιπες ήθελαν σκέψη. Όσον αφορά τις ασκήσεις, δεν ήταν έτσι απλά "αντιsos", η μία που ήταν από πτώση τάσης περιείχε ερωτήματα εντελώς άγνωστα για τους περισσότερους από εμάς και η άλλη ήθελε να χεις κατανοήσει πολύ καλά τις ασκήσεις από το εισαγωγικό κεφάλαιο και οπωσδήποτε να χεις δει παρόμοια για να μπορέσεις να τη λύσεις με ευκολία. Συνδυασμός δύσκολων θεμάτων. Δεν μπορούσες να πιαστείς από κάπου να πεις α εδώ κάτι ξέρω και κάπως να αναθαρρήσεις.. Μπορεί όπως είπες κάποιοι να πάνε στην τύχη, αλλά οι πιο "έμπειροι" από εμάς με 3-4 φορές που το χουμε ξαναζήσει όλο αυτό, δεν πάμε έτσι.
riri
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Μαρ 2012, 19:41

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό brera » 19 Σεπ 2012, 01:19

riri έγραψε:Συγνώμη brera αλλά επειδή είμαι στο πτυχίο και διάβασα το μάθημα για να περάσω, χωρίς να το αφήσω στην τύχη του, κάποιες ερωτήσεις θεωρίας αντικειμενικά είχαν ασάφειες στη διατύπωση και γι'αυτό ζητήθηκαν επεξηγήσεις, 2-3 ήθελαν ξερή τυποποιημένη απάντηση αλλά όλες οι υπόλοιπες ήθελαν σκέψη. Όσον αφορά τις ασκήσεις, δεν ήταν αντιsos, απλά η μία που ήταν από πτώση τάσης περιείχε ερωτήματα εντελώς άγνωστα για τους περισσότερους από εμάς και η άλλη ήθελε να χεις κατανοήσει πολύ καλά τις ασκήσεις από το εισαγωγικό κεφάλαιο και οπωσδήποτε να χεις δει παρόμοια για να μπορέσεις να τη λύσεις με ευκολία. Συνδυασμός δύσκολων θεμάτων. Δεν μπορούσες να πιαστείς από κάπου να πεις α εδώ κάτι ξέρω και κάπως να αναθαρρήσεις.. Μπορεί όπως είπες κάποιοι να πάνε στην τύχη, αλλά οι πιο "έμπειροι" από εμάς με 3-4 φορές που το χουμε ξαναζήσει όλο αυτό, δεν πάμε έτσι.

Δεν έχω τα θέματα. Δεν ξέρω. Πιστεύω αυτό που λες. Αν όντως ήταν εκτός ύλης ή αδίδακτα είναι μια καλή βάση για να πατήσετε και να αντιδράσετε..
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό verysexual » 19 Σεπ 2012, 01:22

δηλαδή για να καταλάβω κάποιοι θεωρείτε ότι το ποσοστό επιτυχίας οφείλεται αποκλειστικά στους αδιάβαστους φοιτητές. Τέλος πάντων δεν κάνει καμιά διαφορά αλλά μάλλον το αντίθετο συμβαίνει φίλε brera κάποιοι βιάζονται να υπερασπιστούν κάποιο καθηγητή γιατί φοβούνται μην διαρρεύσει το θρεντ και τους χαλάσει τη διαγωγή. Επίσης, και κλείνω, ευθεία επίθεση στην κ. Σαφιγιάννη δεν έκανε κάποιος από μας, ούτε είπε κάτι προσβλητικό
verysexual
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 11 Ιουν 2010, 16:18

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό riri » 19 Σεπ 2012, 01:26

Για εκτός ύλης εγώ δεν ξέρω, γιατί αν είχες τον χρόνο να τα σκεφτείς, όλα κάπως έβγαιναν από τα βιβλία που έχουμε να διαβάσουμε, απλά δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρα. Τώρα για τις ασκήσεις, μόνο κάποιος που παρακολουθούσε εντατικά και έδωσε μπορεί να μας πει αν έχουν διδαχτεί φέτος τουλάχιστον παρόμοιες. Σημειώσεις όλοι έχουμε από κάπου και σίγουρα οι 20 που πέρασαν θεωρία και κόπηκαν στις ασκήσεις δεν τις είχαν αυτές. Η κ. Σαφιγιάννη είπε βέβαια ότι δεν θα δώσει και μεγάλη σημασία στα αποτελέσματα.. άρα ούτε καν στον τρόπο επίλυσης το είχαμε..
riri
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Μαρ 2012, 19:41

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό brera » 19 Σεπ 2012, 01:28

verysexual έγραψε:δηλαδή για να καταλάβω κάποιοι θεωρείτε ότι το ποσοστό επιτυχίας οφείλεται αποκλειστικά στους αδιάβαστους φοιτητές. Τέλος πάντων δεν κάνει καμιά διαφορά αλλά μάλλον το αντίθετο συμβαίνει φίλε brera κάποιοι βιάζονται να υπερασπιστούν κάποιο καθηγητή γιατί φοβούνται μην διαρρεύσει το θρεντ και τους χαλάσει τη διαγωγή. Επίσης, και κλείνω, ευθεία επίθεση στην κ. Σαφιγιάννη δεν έκανε κάποιος από μας, ούτε είπε κάτι προσβλητικό

1) Ξαναδιάβασε το προηγούμενο ποστ μου για να δεις που λέω οτι οφειλεται η αποτυχία. Δεν είπα οτι οφείλεται αποκλειστικα στους αδιάβαστους.
2) Αν εννοείς για τη διαγωγή τη δική μου, δε νομίζω ότι φοβάμαι μη διαρρεύσει το θρέντ. Ούτε η διαγωγή η δική μου με νοιάζει.
3) Η προσβολή έγινε προς εμένα με τον "ψευτοκαθωσπρεπισμό".
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό brera » 19 Σεπ 2012, 01:29

riri έγραψε:Για εκτός ύλης εγώ δεν ξέρω, γιατί αν είχες τον χρόνο να τα σκεφτείς, όλα κάπως έβγαιναν από τα βιβλία που έχουμε να διαβάσουμε, απλά δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρα. Τώρα για τις ασκήσεις, μόνο κάποιος που παρακολουθούσε εντατικά και έδωσε μπορεί να μας πει αν έχουν διδαχτεί φέτος τουλάχιστον παρόμοιες. Σημειώσεις όλοι έχουμε από κάπου και σίγουρα οι 20 που πέρασαν θεωρία και κόπηκαν στις ασκήσεις δεν τις είχαν αυτές. Η κ. Σαφιγιάννη είπε βέβαια ότι δεν θα δώσει και μεγάλη σημασία στα αποτελέσματα.. άρα ούτε καν στον τρόπο επίλυσης το είχαμε..

Αυτό λέω. Φταίει ο τρόπος βαθμολόγησης.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση ΣΗΕ Ι [Σεπτέμβριος 2012]

Δημοσίευσηαπό monopaok » 19 Σεπ 2012, 01:34

brera έγραψε:
monopaok έγραψε:Ρε αϊντε ολοι απο δω μου μαθατε και ΣΗΕ... Ολοι εξω απο τον χορο εισαστε.. Το 3% τα λεει ολα, τα υπολοιπα που λετε για να την υπερσπιστειτε ειναι μαλακιες. Και ναι εγραψα "μαλακιες'' αιντε σβησε τωρα το ποστ αυτο λογω του ψευτοκαθωπρεπισμου σου..


Αυτά που γράφεις δείχνουν τον ποιόν σου και την έλλειψη επιχειρημάτων και μη ικανότητα χρήσης ορθού λόγου. Επίσης το να κατηγορείς έτσι ευθέως και προσωπικά κάποιον που δεν τον ξέρεις πίσω από ένα πληκτρολόγιο μάλλον δείχνει έλλειψη "παντελονιών". Ας έρθεις να μου τα πεις ευθέως.
Δε βλέπω κανένα λόγο να σβηστεί το ποστ καθώς δείχνει δημοσίως το πως συμπεριφέρεσαι.
Ελπίζω να έχεις τα παντελόνια να πας να τα πεις αυτά τα ίδια λόγια στην κ.Σαφιγιάννη με το ονοματεπώνυμο σου. Αλλιώς φίλε μου πουλας φούμαρα..

Μην το συνεχίσετε.. Θα βγούμε εκτός θέματος...


Λοιπον 'φιλε' κοψε τον προλογο σου καταρχην, δεν με ξες. Το επιχειρημα μου ειναι το 3%, δεν πηγαν αδιαβαστα 93 ατομα και ειδικα καμια 40αρια που ηταν 5ο++ ετος, εκτος και αμα μας θεωρεις ολους βλακες. Οσο για να τα πω στην Σαφιγιαννη ξες πως αμα το κανω δεν θα παρω ποτε πτυχιο. Το να υπερασπιζεσαι τετοιες ενεργειες καθηγητων δειχνει οτι μαλλον εσυ δεν εχεις τα παντελονια... Τωρα αν κρινεις το ποιον καποιου απο την λεξη 'μαλακιες' τι να σε πω.. Εισαι τουλαχιστον ανιδεος.
monopaok
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 18:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron