Για δες κατι ποσοστα...

Διδάσκοντες: Α. Καράκος, Αν. Καθηγητής

Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό jimmy_thomas » 27 Ιουν 2008, 02:35

Καθώς προσπαθούσα να χωνέψω τον ασσο που πηρα στη C λέω, γιατι δεν κάνεις ένα προχειρο υπολογισμό να δούμε ποσοι τα κατάφεραν  βρε αδερφέ. Κοιτάζοντας τη λίστα με την βαθμολογία στον Περικλή διαπίστωσα ότι στις γραπτές εξετάσεις κατέβηκαν 160 φοιτητές (+2/-2 μιας και δεν επέμεινα πάρα πολύ στη μετρηση) και ανακάλυψα ότι βαθμό >=5 είχαν περί τα 59 άτομα (εάν μετρησα καλα). Αξίζει να ειπωθεί ότι δικαιωμα συμμετοχής στην γραπτή εξεταση ειχαν περισσότερα απο 160 ατομα (δηλαδη ειχαν επιτυχει προσβασιμο βαθμό στα εργαστηρια) που ομως για τους δικους του λογους ο καθενας επελεξε να μη κατεβει στη γραπτη εξεταση. Αυτό λοιπον μας κανει ενα ποσοστό επιτυχιας της ταξης του 37% περιπου, δηλαδή ούτε καν ο ενας στους 2 που διαγωνισθηκε δεν πέτυχε. Χονδρικά εαν υποθεσουμε οτι το Σεπτέμβριο το ποσοστό επιτυχίας θα κυμανθεί στα ιδια περιπου επιπεδα και στους 101 αποτυχόντες του Ιουνίου προσθέσουμε και καμιά 25αρια το πολυ (γιατί παραπανω δεν παιζει να ναι, ποσοι ειναι διατεθειμένοι εξάλλου να σπαταλούν έτσι απλά τη μια απο τις 2 ευκαιριες που  εχουν να περασουν τη C?) οι οποιοι εχουν δικαιωμα να κατεβουν (απλα δεν το είχαν  πράξει τον Ιούνιο) μας δινει ενα σύνολο 126 φοιτητών. Από αυτούς εαν περασει το 37% σημαινει οτι μας μενουν 80 περιπου φοιτητες ως προσαύξηση για το νεο ετος συν τους 32 οι οποιοι ειχαν αποτυχει εξ ερχης στην εξεταση των εργαστηριων συνολο-----> 110 φοιτητες περίπου συνολικη προσαύξηση για το επόμενο ετος. Εαν προσθέσετε και καμια 150αρια πρωτοετά που θα αρχισουν να εμφανιζονται απο Οκτώβρη, καταλαβαίνετε για το τι μελει γεννέσθαι...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimmy_thomas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 05:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό kkalop » 27 Ιουν 2008, 04:47

Χ Α Λ Α Ρ Α
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 27 Ιουν 2008, 07:44

βλέπεις το επίπεδο των παραδόσεων σε σχέση με αυτά που ζητούνται.. Μάθε όλο το βιβλίο απέξω γιατι ένας μηχανικος πρεπει να ξέρει τη C.... :P :P καλα κάνουν αλλού και δίνουν με ανοιχτά pc
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό henrik » 27 Ιουν 2008, 11:33

Αν είσαι σίγουρος οτι έγραψες καλύτερα ΚΑΙ (το βασικότερο) οτι ξέρεις πήγαινε στον καθηγητή (ΟΧΙ στους βοηθούς), με ευγένεια, και εξηγήσου..
Είναι από τους συνεννοήσιμους και μη προκατειλημμένους καθηγητές.

Για το χάσμα παραδόσεων-εξέτασης θα συμφωνήσω με τους παραπάνω( και θα προσθέσω και το απερίγραπτο εργαστήριο..)
Άβαταρ μέλους
henrik
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 19 Μαρ 2008, 23:12

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 27 Ιουν 2008, 16:58

Ενα φίλο μου τον έκοψε περυσι επειδή συνταξε λάθος την argc λάθος που θα το βγαζε ο compiler. Τεσπα σε αυτό το μάθημα αμα δεν ασχοληθεις απο μόνος σου δεν βγάζεις άκρη. άθλιο βιβλίο  ανακύκλωση του οποίου γίνεται στη τάξη,στο εργαστήριο αντιγράφεις το πρόγγραμα (το οποίο είναι πολλες φορές λάθος).. Ε μετά πως να πάει να γράψει ο άλλος???
Τελευταία επεξεργασία από patirgerasimos και 27 Ιουν 2008, 17:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό henrik » 27 Ιουν 2008, 19:09

Εξαιρετικό βιβλίο (μιας και αναφέρθηκε) με το οποίο πέρασα το μάθημα είναι του Schildt το "Οδηγός της C"  από εκδ. ΓΚΙΟΥΡΔΑΣ.
Ευαγγέλιο για την γλώσσα, εισάγει και τα βασικά του προγραμματισμού, καλό για να ανατρέχεις σε αυτό μετά από καιρό και σου διαφεύγουν συντακτικές και άλλες λεπτομέρειες..

Ούτε ποσοστά από τις πωλήσεις του να είχα..(πολύ διαφήμιση έπεσε) :)
Άβαταρ μέλους
henrik
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 19 Μαρ 2008, 23:12

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 27 Ιουν 2008, 20:14

Εγώ προσωπικά ήμουν στο γκρούπ αυτών που πέρασαν...

Ειλικρινά, αυτό που πιστεύω οτι βοήθησε πιο πολύ, ήταν η όρεξη που είχα μόνος μου για το μάθημα... Δυστυχώς, το όλο σύνολο από όσο είδα και από συμφοιτητές μου, δεν είναι ικανοποιητικό... Ούτε το βιβλίο, ούτε οι παραδόσεις, κρατάω μια επιφυλαξη για το εργαστήριο, διότι προσωπικά εμένα μου φάνηκε καλό αυτό το εξάμηνο... Το βιβλίο άντε, πες με τα νέα μέτρα θα μπορούμε να διαλέγουμε όποιο θέλουμε... Οι παραδόσεις όμως... Λυπάμαι που το λέω αλλά με βοήθησαν ελάχιστα. Για την ακρίβεια, ένα καλό βιβλίο θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά από μόνο του...

Δεν μπορώ να πώ ότι δεν μαθαίνουμε τα "βασικά", αλλά άλλο να σου λένε "βου και α, βα, τ και ου, του" και μετα να σε εξετάζουν λέγοντας σου "Αναπτύξτε μας τα αίτια της αύξησης της τιμής του πετρελαίου..."

Γενικά σαν μάθημα θέλει αρκετή δουλειά...
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό starchild » 27 Ιουν 2008, 22:31

Εγω παντως το περασα διαβαζοντας ολοκληρο το βιβλιο, λυνοντας σχεδόν όλες τις ασκησεις των εργαστηριων και διαβαζοντας και λιγακι το βιβλιο C ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ.
Κατι ακομη στο οποιο θα διαφωνίσω με τος προλαλησαντες είναι στο θέμα της παράδοσης. Εγώ προσωπικά πήγα σε σχεδόν όλα τα μαθήματα και έλυνα κάθε λογής απορία ρωτώντας. Κάποιος ο οποιος δεν έχει γερές βάσεις στον προγραμματισμό, και δεν έρχετε στις παραδώσεις είναι σχεδόν ΑΔΥΝΑΤΟ να περάσει το μάθημα (κοινή λογική).
Στο θέμα βιβλίο ο ίδιος ο κ.Καράκος αρκετέσ φορές μας ανάφερε ότι ξεκίνησε ήδη τη συγγραφή καινούργιου, καλύτερου βιβλίου.
Τέλος τα εργαστήρια όπως είπε και ο μπουγάτσας, μια χαρά μου φάνηκαν.

**αν θες να δεις αποτελέσματα κατατρόπωσης κάνε μια βόλτα στο eclass του Τεχνικού Σχεδίου
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό maria_z » 27 Ιουν 2008, 22:40

Μα όμως starchild αυτο δεν απαιτει πολλη ενασχοληση με το μαθημα?Δηλαδη ειναι δυσκολο πρακτικα οταν εισαι 5ο ετος και εχεις πολυ πιο σημαντικα μαθηματα απο τη c,να ασχολεισαι τοσο πολυ μονο με ενα μαθημα.Τα υπόλοιπα ολα τι θα γινουν?Κι αμα εχεις και διπλωματικη?Για να μην αναφερω το βασανιστηριο του να κανεις τα εργαστηρια καθε χρονιά....Ολες μου οι Παρασκευες 5 χρονια τωρα ειναι πιασμενες με c και fortran.Και που τα κανω καθε χρονια μαθαινω κατι παραπανω?Αλλα που να το κατανοησει ο Καρακος αυτο.
Ειλικρινα τα βαρεθηκα και μισησα και το μαθημα.
Καλο θα ηταν ενα καλο βιβλιο οπως λεει ο mpougatsas αλλα θα γινει ποτε?μακαρι..

Οπως και να χει εισαι τυχερος που το περασες!! ;)
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό megatron » 27 Ιουν 2008, 23:04

Φίλε μου starchild, αναφέρεις ότι αν κάποιος δεν έχει γερές βάσεις στον προγραμματισμό και δεν ασχολείται,είναι φυσικώς αδύνατον να περάσει το μάθημα.Ξέρεις όμως? Υπάρχουν άτομα που δεν είχαν ασχοληθεί ποτέ τους με τον προγραμματισμό, όπως τα παιδιά π.χ. που προέρχονται από Θετική Κατεύθυνση του Λυκείου.Έχω ακούσει πολλούς που πραγματικά υστερούν (μην σου πω ότι ΔΕΝ καταλαβαίνουν τίποτα) στον προγραμματισμό επειδή ήταν Θετική."Είναι σαν ξένη γλώσσα", λένε. Θα μου πεις, και τι μ' αυτό. Αφού κάποιος έχει τέτοιο πρόβλημα, είναι υποχρεωμένος να ασχοληθεί σοβαρά με το μάθημα.Ναι, έλα όμως, που όπως λέει και maria_z εδώ και 5 χρόνια τώρα, βλέπει ότι δεν κάνει σχεδόν τίποτα.Μήπως θα πρέπει οι ιθύνοντες του μαθήματος να κοιτάξουν το πρόβλημα που υπάρχει στη ρίζα του και να το λύσουν?

Υ.Γ.:Πάντως πραγματικά είναι κάτι που σε τιμά που πέρασες το μάθημα γιατί φαίνεται ότι δούλεψες σοβαρά...
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό starchild » 27 Ιουν 2008, 23:26

maria_z έγραψε:Μα όμως starchild αυτο δεν απαιτει πολλη ενασχοληση με το μαθημα?


Σίγουρα, πάρα πολύ

maria_z έγραψε:Ολες μου οι Παρασκευες 5 χρονια τωρα ειναι πιασμενες με c και fortran.Και που τα κανω καθε χρονια μαθαινω κατι παραπανω?Αλλα που να το κατανοησει ο Καρακος αυτο.


Ωχ, αυτο πόνεσε... Ειλικρινά δεν μπορώ να πω πως σε καταλαβω, και αν το πω ψέματα θα είναι. Κουραγιο φίλη μου. Πάντος, μιλώντας εκ του ασφαλούς, αφού το βαρέθηκες (πάλι καλά που δεν το αϊδίασες), γιατί δεν βάζεις πείσμα και μία φορά επιτέλους να δώσεις την κατάλληλη αφοσίωση που απαιτείται? Ξέρω πως είναι δύσκολο με τόσα μαθήματα που έχεις στις πλάτες σου για 5 χρόνια αλλά είναι και αυτό ένα μάθημα και πρέπει καλώς ή κακώς να αφιερωθεί κάποιος Α χρόνος για να περαστεί.

megatron έγραψε:Φίλε μου starchild, αναφέρεις ότι αν κάποιος δεν έχει γερές βάσεις στον προγραμματισμό και δεν ασχολείται,είναι φυσικώς αδύνατον να περάσει το μάθημα.Ξέρεις όμως? Υπάρχουν άτομα που δεν είχαν ασχοληθεί ποτέ τους με τον προγραμματισμό, όπως τα παιδιά π.χ. που προέρχονται από Θετική Κατεύθυνση του Λυκείου.Έχω ακούσει πολλούς που πραγματικά υστερούν (μην σου πω ότι ΔΕΝ καταλαβαίνουν τίποτα) στον προγραμματισμό επειδή ήταν Θετική."Είναι σαν ξένη γλώσσα", λένε.

Μα γι' αυτό το ανάφερα. Το είδα κι εγώ το πρόβλημα αυτό δυστιχώς. Σίγουρα το ότι έχω γερές προγραμματιστικές βάσεις με βοήθησε στο να περάσω το μάθημα. Αλλά είναι κάποια πράγματα τα οποία πρέπει να κοπιάσεις πολύ για να τα μάθεις. Και για πολλούς αυτό είναι και ο προγραμματισμός. Για εμένα αυτό το κάτι είναι τα μαθηματικά. Το ίδιο θα πάθω κι εγώ σε όλα τα μαθηματα που περιλαμβάνουν ολοκληρώματα και παραγώγους!! Οι βάσεις μου είναι από ανύπαρκτες έως χάλια... Και αυτό είναι που με Γ***ει σε όλα.
Π.χ. 1ο εξάμηνο τα πέρασα όλα εκτός Ανάλυση Ι και Γραμμική Άλγεβρα...
Αλλα δεν είναι το θέμα μας αυτό. Σημασία έχει ότι κάθε μάθημα έχει διαφορετικό βαθμό δυσκολίας για τον καθένα.

για τέλος,
megatron έγραψε:Μήπως θα πρέπει οι ιθύνοντες του μαθήματος να κοιτάξουν το πρόβλημα που υπάρχει στη ρίζα του και να το λύσουν?


θέλω να πιστεύω ότι το κοιτάζουν ήδη.
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό maria_z » 27 Ιουν 2008, 23:36

starchild έγραψε:Ωχ, αυτο πόνεσε... Ειλικρινά δεν μπορώ να πω πως σε καταλαβω, και αν το πω ψέματα θα είναι. Κουραγιο φίλη μου. Πάντος, μιλώντας εκ του ασφαλούς, αφού το βαρέθηκες (πάλι καλά που δεν το αϊδίασες), γιατί δεν βάζεις πείσμα και μία φορά επιτέλους να δώσεις την κατάλληλη αφοσίωση που απαιτείται? Ξέρω πως είναι δύσκολο με τόσα μαθήματα που έχεις στις πλάτες σου για 5 χρόνια αλλά είναι και αυτό ένα μάθημα και πρέπει καλώς ή κακώς να αφιερωθεί κάποιος Α χρόνος για να περαστεί.


Χαχα οτι ποναει ποναει!!!Για τη c δε μπορω να πω οτι εχω δωσει πολλες φορες αλλα για τη fortran ποσες φορες να το παρω αποφαση η κακομοιρα?Δεν τα παω καλα με τον προγραμματισμο εγω, ειμαστε μαλωμενοι!!

Αφου σκεφτειτε οτι αναπολώ τον Κοντογιάννη ωρες ωρες,που μπορει να μας ζαλιζε μεν με Linux αλλα μαθαινα κατι!!
Και δεν ξερω επισης αν προλαβατε καθολου εποχες Κοντογιαννη-Κασαπιδη-Βαλσαμιδη,αλλα ενώ το μαθημα τοτε δε μου αρεσε στα εργαστηρια,παραδοξως μαθαινα περισσοτερα αποτι τωρα.Μου φαινεται οτι σε συγκριση με τοτε,τωρα μπαινουν κατευθειαν στα πολυ βαθια(για μας τους αδαείς...)..χεχε  ;D ::)
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 28 Ιουν 2008, 00:20

Οοοοοχχχιιιιιι... :o Μην αναφέρεις αυτή την ιερή τριάδα... :D Φτου φτου, κάνω και 3 στροφές γύρω απ τον εαυτό μου... :D

Αν αναπολείς τις εποχές των Κοντογιάννη-Βαλσαμίδη, μάλλον δεν γνώρισες τον κ.Κουτσιαμάνη που έκανε φέτος την C... ;) Καμμιά σχέση με τους άλλους, αναλυτικός, συνεργάσιμος μέχρι αηδίας και ουσιαστικός... Αν έχεις τη δυνατότητα επιλογής, πάνε στο γκρούπ του, βοηθάει πολύ να μάθεις... ;)
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Για δες κατι ποσοστα...

Δημοσίευσηαπό maria_z » 28 Ιουν 2008, 00:33

mpougatsas έγραψε:Οοοοοχχχιιιιιι... :o Μην αναφέρεις αυτή την ιερή τριάδα... :D Φτου φτου, κάνω και 3 στροφές γύρω απ τον εαυτό μου... :D

Αν αναπολείς τις εποχές των Κοντογιάννη-Βαλσαμίδη, μάλλον δεν γνώρισες τον κ.Κουτσιαμάνη που έκανε φέτος την C... ;) Καμμιά σχέση με τους άλλους, αναλυτικός, συνεργάσιμος μέχρι αηδίας και ουσιαστικός... Αν έχεις τη δυνατότητα επιλογής, πάνε στο γκρούπ του, βοηθάει πολύ να μάθεις... ;)


Ιερη τριαδα?χαχαχα πεθανα!!! :D :D :D ;D
Τον κουτσιαμανη ειχα φετος τον ξερω!
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες