Εξέταση Ηλεκτρικών μετρήσεων [Ιούνιος 2009]

Διδάσκοντες: Ι.Πρατικάκης, Επ. Καθηγητής

Εξέταση Ηλεκτρικών μετρήσεων [Ιούνιος 2009]

Δημοσίευσηαπό animal » 14 Ιουν 2009, 15:23

Καλημέρα,
Επειδή είμαι μεγάλο έτος και δεν ξέρω τι παιζεί φέτος με το μάθημα μπόρει καποιος να μου δώσει μερικές πληροφορίες..?
Δηλαδή ποιο βιβλίο διαβάζουμε, ποιά ειναι η ύλη, σε τι δίνουμε βασή και πώς περίπου ειναι τα θέματα..
Επίσης αυτο με την υποχρέωτικη εργασια τι είναι? Για το εργαστήριο ειναι εργασια? Μπορούμε να κατεβούμε στην εξέταση χωρις να την έχουμε κανει?
Ευχαριστώ πολύ!!
Άβαταρ μέλους
animal
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 01:50

Re: Εξέταση Ηλεκτρικών μετρήσεων Ιουνίου 2009

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 14 Ιουν 2009, 16:02

Καλησπέρα
Η ύλη όπως μας την έδωσε ο διδάσκων καθηγητής κ.Χατζής είναι
από το βιβλίο
Σημειώσεις Ηλεκτρικών Μετρήσεων
Γ.Ι. Βαχτσεβάνου(του πανεπιστημίου εκδόσεις)
κεφάλαια: 1,2,3,4,5,6,8,13
Το άλλο βιβλίο που πήραμε(Ηλεκτρικές Μετρήσεις Ι,Νικόλαος Θεοδώρου,Εκδόσεις Συμμετρία) δεν μας είναι τόσο απαραίτητο
το πρώτο βιβλίο αρκεί για να καλύψουμε την ύλη μας.


Σε Γενικές Γραμμές είναι:
Θεωρία Σφαλμάτων
Ηλεκτρικά μεγέθη
Προστασία, Γειώσεις
Αντιστάσεις,Πηνία,Πυκνωτές
Βολτόμετρα ,Αμπερόμετρα
Συνεχή , εναλλασσόμενα Ρεύματα
Ενισχυτές
Μετρήσεις Ισχύος

Σχετικά με τα θέματα
θα έχει θεωρία αλλά και ασκήσεις
πχ σαν θεωρία μπορεί να είναι: Ποια τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή
Ποιες οι λειτουργίες το ΜΕτασχηματιστή
τι απώλειες έχουμε στο μετασχηματιστή
για ασκήσεις : παρόμοιες με αυτές που έχουμε στο βιβλίο μας
πχ να μετρήσουμε αντίσταση με τη μέθοδο βολτοομέτρου-αμπερομέτρου και να βρεθεί το σφάλμα
μας είπε να προσέξουμε τις γέφυρες αντιστατών


Σχετικά με την υποχρεωτική εργασία αυτή σχετίζεται με τα εργαστήρια. δεν έχει να κάνει με την θεωρία των ηληκτρικων μετρήσεων
χωρίς αυτήν δεν μπορείς να δώσεις το εργαστήριο!!

Αυτά το ολίγα. ελπίζω να βοήθησα
Ααα και όποιος έχει δώσει το μάθημα ας μας πει κάτι παραπάνω για τα θέματα. Ευχαριστώ
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εξέταση Ηλεκτρικών μετρήσεων Ιουνίου 2009

Δημοσίευσηαπό animal » 14 Ιουν 2009, 18:25

Σε ευχαριστώ Seitjo90...
Το εργαστήριο δεν το χρωστάω οπότε είμαι οκ ως προς την εργασία.
Αν κάποιος εχει να προσθέσει και κάτι άλλο, όπως για πάραδειγμα κάποια πιθανά θέματα, ειναι ευπρόσδεκτος!
Thanks και παλι...
Άβαταρ μέλους
animal
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 01:50

Re: Εξέταση Ηλεκτρικών μετρήσεων Ιουνίου 2009

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 14 Ιουν 2009, 18:39

Από όσα θυμάμαι, στάνταρ θεματάκια είναι αυτό με τις μετρήσεις των βολτομέτρων/αμπερομέτρων που ζητάει και το σφάλμα, όπως επίσης και διάφορες γέφυρες που περιέχουν και πυκνωτές επάνω (οπότε "παίζεις" με σύνθετες αντιστάσεις και συνεπώς μιγαδικούς).
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση Ηλεκτρικών μετρήσεων Ιουνίου 2009

Δημοσίευσηαπό Stokos » 14 Ιουν 2009, 18:52

1o Θέμα: Ερωτήσεις Θεωρίας (Sos: Αυτά με ασφάλειες, γειώσεις & προβλήματα γειώσεων ή οι αποδείξεις στους τελεστικούς ενισχυτές).
2ο/3ο Θέμα: Κατασκευή Αμπερομέτρου/Βολτομέτρου από γαλβανόμεντρο, Τελεστικοί Ενισχυτές, Θεωρία σφαλμάτων (όχι από το βιβλίο όμως, μοιράζονται ειδικές φωτοτυπίες).
4ο Θέμα: Γέφυρα (Μετασχηματίζεις στο πεδίο της συχνότητας και πέρνεις τη συνθήκη ισορροπίας).

Τώρα αποσημειώσεις... έχω 3-4 παλιά θέματα (νομίζω τα έχω ανεβάσει και στο φόρουμ), το κεφάλαιο με τη θεωρία σφαλμάτων και μια περίληψη της θεωρίας του βιβλίου που έγραψα μόνος μου (περίπου 20 σελ.), όπου επικεντρώνομαι μόνο στα "SOS", για να μη διαβάζεις τις 80-90 σελ. που είναι στην ύλη. Όποιος ενδιαφέρεται μου στέλνει pm.
Stokos
 

Re: Εξέταση Ηλεκτρικών μετρήσεων Ιουνίου 2009

Δημοσίευσηαπό AtplPilot » 14 Ιουν 2009, 23:29

παντως αποτι θυμαμαι το σεπτεμβρη τα 2μιση θεματα σιγουρα ήταν φουλ θεωρια..πολυ πραμα..και το τεταρτο ήταν γεφυρα στανταρε
live to fly|fly to live
Άβαταρ μέλους
AtplPilot
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 27 Ιαν 2009, 16:21
Τοποθεσία: 33000 ft

Re: Εξέταση Ηλεκτρικών μετρήσεων Ιουνίου 2009

Δημοσίευσηαπό Stokos » 21 Ιουν 2009, 19:00

Παιδιά επειδή μου έχετε στείλει καμιά 10αριά pm και e-mail σήμερα, αναγκάζομαι να απαντήσω δημόσια σε όλους...

* Οι σημειώσεις είναι χειρόγραφες, δεν τις έχω σε ηλεκτρονική μορφή (εξάλλου αν τις είχα θα τις ανέβαζα στο forum).
* Το σκάνερ μου έχει πάθει "υπερκόπωση" (κάηκε η λάμπα) και μετά από απειλές για τη σωματική μου ακεραιότητα που είχα λάβει πριν μερικές εβδομάδες όταν έβαλα τον Jim Michael να μου σκανάρει τις σημειώσεις Πεδία ΙΙ είπα να μη το ρισκάρω. (Επίσης έχει και εξεταστική μη τον φορτώνουμε και με εξτρά δουλειά).
* Μετά την εξέταση του μαθήματος, αν θέλει κανένας μπορεί να αναλάβει το σκανάρισμα/ανέβασμα των σημειώσεων.
* Το post ότι οι σημειώσεις είναι διαθέσιμες το έκανα 14 Ιουνίου. Νομίζω είναι γελοίο να μου ζητάτε τις σημειώσεις στις 7-8 η ώρα το βράδυ, τη μέρα πριν την εξέταση. Όσοι μου τις ζητήσατε μέσα στη περασμένη εβδομάδα 14-20 Ιουνίου (γύρω στα 6 άτομα αν θυμάμαι καλά) τις πήρατε και βγάλατε αντίγραφα ;)
Stokos
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες