Εργαστήριο Μετρήσεων

Διδάσκοντες: Ι.Πρατικάκης, Επ. Καθηγητής

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό laplace » 28 Σεπ 2008, 23:17

Πώς περνιέται το εργαστήριο??
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 28 Σεπ 2008, 23:20

με εξασκηση κ λιγη εως πολλη τυχη  ::) :P
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό laplace » 29 Σεπ 2008, 00:05

εξάσκηση πάνω σε τί? Μόνο στο να κάνω μετρήσεις με τα όργανα κ labview?
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό jimar » 29 Σεπ 2008, 00:05

Εξαρτάται βέβαια και από την ώρα που θα πας να δώσεις, το πλήθος των φοιτητών που δίνουν και απο τον πάγκο που θα καθίσεις. Γενικά είναι πολλοί οι παράγοντες, μα πάνω απ' όλα μετράει το κατα πόσο έχεις διαβάσει και τι εμπειρία έχεις στο χειρισμό των οργάνων.
Once upon a time i was walking in the wild and i fell onto a tree...
People they say that it happens everyday and the tree just came to me...
Άβαταρ μέλους
jimar
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 17 Ιουν 2008, 17:52
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό laplace » 29 Σεπ 2008, 00:09

Το θεωρητικό το χω περάσει.Την ύλη γενικά την ξέρω..αλλά τώρα δεν έχω λιώσει στα όργανα.Δίνω 2-3.. Αν πάω καμιά ωρα πιο πριν να παίξω λίγο λίγο με τα όργανα παλεύεται?
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό axristos » 29 Σεπ 2008, 00:11

τι ωρα ξεκιναν οι εξετασεις το πρωι?
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό megatron » 29 Σεπ 2008, 00:30

axristos έγραψε:τι ωρα ξεκιναν οι εξετασεις το πρωι?


Οι εξετάσεις ξεκινούν αύριο από τις 8 το πρωί και νομίζω τελειώνουν στις 2 ή 3, γιατί μετά στις 5 αρχίζουν οι εξετάσεις για τα Κ1.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 29 Σεπ 2008, 00:32

δε γινεται να πας για εξασκηση αφου δινουν εξετασεις... ;) οσο οταν λεω εξασκηση εννοω να λυσεις κανα απλιο θεμα..τα θεματα εχουν αλλο πνευμα ειναι διαφορετικα απο τις ασκησεις των εργαστηριων.. οσο για labview νομιζω δν θα εχει γιατι τωρα δινουν κ παλιοι οι οποιοι δν το χουν κανει... ετσι νομιζω... αλλα υπαρχει ο παλιος, καλος, πιστος παλμογραφος :P
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό laplace » 29 Σεπ 2008, 00:41

πού μπορώ να βρώ παλιά θέματα εργαστηρίου? Ή εννοείς αυτά των μετρήσεων θεωρίας? Γιατι θεωρίας έχω 3,4 παλιά θέματα
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό megatron » 29 Σεπ 2008, 01:08

laplace έγραψε:πού μπορώ να βρώ παλιά θέματα εργαστηρίου? Ή εννοείς αυτά των μετρήσεων θεωρίας? Γιατι θεωρίας έχω 3,4 παλιά θέματα


Για παλιά θέματα εργαστηρίου στις Ηλεκτρικές Μετρήσεις, καθώς επίσης για Κυκλώματα 1, 2 και 3, μπορείς να δεις εδώ, την προσωπική σελίδα του Μαραντά, και να πατήσεις κλικ στον "κύβο" που γυρίζει (παράξενο όπως το διαβάζεις, αλλά θα το δεις όταν μπεις) και κατέβασε αυτό που είναι για "Εισαγωγή στις Ηλεκτρικές Μετρήσεις".Θα είναι ένα doc αρχείο με τις προεργασίες μέσα, κάποια στοιχεία θεωρίας και στο τέλος έχει παλιά θέματα εργαστηρίου.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό laplace » 30 Σεπ 2008, 00:40

Σήμερα στο εργαστήριο έκοψε όλους τους εξεταζομένους.Σοβαρά τώρα, κανένας δεν πήρε πάνω από 3.5 Και έδωσαν το εργαστήριο γύρω στα 80-100 άτομα.Καλά είναι δυνατόν? Δηλαδή αν δεν φοράς φούστα δεν περνάς το εργαστήριο με τίποτα ε?? Έλυδα 2.5/3 θέματα και πήρα 1(άσσο).Απορώ αν έκανε καν τον κόπο να ελέγξει το γραπτό μου..
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό madhoney00 » 30 Σεπ 2008, 01:03

Πέστα ρε φίλε laplace.Αυτό που γίνεται είναι ανεπίτρεπτο, και επιπλέον το εργαστήριο αυτό είναι και παράνομο να γίνεται.Δηλαδή να εξετάζεσαι και να κόβεσαι και να μην σου περνάνε τη θεωρία.Θα έπρεπε ή να μετρούσε σαν ξεχωριστό μάθημα ή να μην είχε εξετάσεις,τέτοιου είδους τουλάχιστο.
Άβαταρ μέλους
madhoney00
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 01 Φεβ 2008, 00:44

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό Stokos » 30 Σεπ 2008, 01:15

laplace έγραψε:Σήμερα στο εργαστήριο έκοψε όλους τους εξεταζομένους.Σοβαρά τώρα, κανένας δεν πήρε πάνω από 3.5 Και έδωσαν το εργαστήριο γύρω στα 80-100 άτομα.Καλά είναι δυνατόν? Δηλαδή αν δεν φοράς φούστα δεν περνάς το εργαστήριο με τίποτα ε?? Έλυδα 2.5/3 θέματα και πήρα 1(άσσο).Απορώ αν έκανε καν τον κόπο να ελέγξει το γραπτό μου..


πάνω από 2 θέλει να περάσεις, πάνω από 3,5 (δηλ. 4) είναι το άριστα που πολύ λίγοι έχουν πιάσει στα εργαστήρια.

madhoney00 έγραψε:Πέστα ρε φίλε laplace.Αυτό που γίνεται είναι ανεπίτρεπτο, και επιπλέον το εργαστήριο αυτό είναι και παράνομο να γίνεται.Δηλαδή να εξετάζεσαι και να κόβεσαι και να μην σου περνάνε τη θεωρία.Θα έπρεπε ή να μετρούσε σαν ξεχωριστό μάθημα ή να μην είχε εξετάσεις,τέτοιου είδους τουλάχιστο.


Δε ξέρω κατά πόσο είναι παράνομο. Πάντως εγώ το βρίσκω πολύ φιλικό ως προς το φοιτητή να σου κρατάνε το βαθμό του αν περάσεις το ένα και δε περάσεις το άλλο, σε αντίθεση με άλλα μαθήματα (Fortran, C) που χάνεις το βαθμό του εργαστηρίου αν δε περάσεις θεωρία...
Τελευταία επεξεργασία από Stokos και 30 Σεπ 2008, 01:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Stokos
 

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό madhoney00 » 30 Σεπ 2008, 01:21

Ναι ο laplace προφανώς θέλει να πεί ότι δεν πήρε κανείς 4.Στις 2 ασκήσεις που έβαλε δλδ κανείς δε κατάφερε να πάρει 4 δλδ το άριστα και συνεπώς εννοεί ότι περνάν όπως νάναι κ βαθμολογούν ότι νάναι κ άρα το εργαστήριο και οι εξετάσεις σε αυτό είναι γιατί νάναι??????Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν.Γίνονται για να παίρνουν κάποιοι περισσότερα χρήματα.Τέλος
Τελευταία επεξεργασία από madhoney00 και 30 Σεπ 2008, 01:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
madhoney00
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 01 Φεβ 2008, 00:44

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό Stokos » 30 Σεπ 2008, 01:30

madhoney00 έγραψε:Ναι ο laplace προφανώς θέλει να πεί ότι δεν πήρε κανείς 4.Στις 2 ασκήσεις που έβαλε δλδ κανείς δε κατάφερε να πάρει 4 δλδ το άριστα και συνεπώς εννοεί ότι περνάν όπως νάναι κ βαθμολογούν ότι νάναι κ άρα το εργαστήριο και οι εξετάσεις σε αυτό είναι γιατί νάναι??????Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν.Γίνονται για να πέρνουν κάποιοι περισσότερα χρήματα.Τέλος


Μα αυτό δεν είναι το φυσιολογικό? Γενικά, σε κάθε έτος είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού αυτοί που θα πάρουν καθαρό 10 σε κάποιο μάθημα (με μερικές εξαιρέσεις που ο μικρότερος βαθμός ήταν το 9,5 σε κάτι μαθήματα "Ασαφή Σύνολα" κτλ).

Ναι, συμφωνώ μαζί σου, ο τρόπος βαθμολόγησης είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. Ξέρω φοιτητή που του βάλανε άσσο και πήγε και τους βρήκε, τους εξήγησε τι έκανε και του το αλλάξαν σε 3,5...

Δε νομίζω να παίρνουν παραπάνω χρήματα οι καθηγητές του εργαστηρίου επειδή γίνονται εξετάσεις. Πιστεύω ότι το κάνουν περισσότερο για να σε αναγκάσουν να μάθεις μερικά πράγματα. Δε γίνεται να έχεις περάσει τη θεωρία και δε ξέρεις να κατασκευάζεις στοιχειώδη κυκλώματα στο Strips και να συνδέεις Αμπερο/Βολτο/Ωμόμετρο ή παλμογράφο ;)
Stokos
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron