Καλά θα μεταφέρουν το μάθημα...;

Διδάσκοντες: Ι.Πρατικάκης, Επ. Καθηγητής

Καλά θα μεταφέρουν το μάθημα...;

Δημοσίευσηαπό Odysseas » 23 Ιουν 2008, 13:05

Σύμφωνα με πληροφορίες ακούστηκε η μεταφορά του μαθήματος «Εισαγωγή στις Ηλεκτρικές Μετρήσεις» από το δεύτερο εξάμηνο στο τέταρτο. Κατά συνέπεια στο τρίτο εξάμηνο θα γίνεται κανονικά το μάθημα των Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων Ι χωρίς ο φοιτητής να γνωρίζει τα θεμελιώδη θέματα που παρέχουν οι Ηλεκτρικές Μετρήσεις. Επιπλέον στο τέταρτο εξάμηνο ο φοιτητής θα διδάσκεται Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ και Ηλεκτρικές Μετρήσεις… Από ότι άκουσα και παλιότερα δοκιμάστηκε η μεταφορά των Ηλεκτρικών Μετρήσεων στο τρίτο έτος και άρον άρον ξαναμεταφέρθηκε στο πρώτο έτος. Αλήθεια υπάρχει κάποιος που να συμφωνεί με αυτή  την μεταφορά του μαθήματος;
Odysseas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 23:52

Re: Καλά θα μεταφέρουν το μάθημα...;

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 23 Ιουν 2008, 13:11

Καλά, μας δουλεύουν;;;;;;;

Μπορεί σαν μάθημα να είναι ζόρικο, πιο πολύ το εργαστήριο ίσως, αλλά είναι πάρα πολύ χρήσιμο...

Τώρα πώς θα κάνει κανείς Κ1,Κ2, χωρίς να ξέρει να μετράει μια τάση...;;;;!!!!
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Καλά θα μεταφέρουν το μάθημα...;

Δημοσίευσηαπό brera » 23 Ιουν 2008, 13:16

Γιατί τώρα εμείς ξέρουμε;; ;) ;) ;)
Πλάκα κάνω.Έχεις δίκιο.Και εγώ το θεωρώ βασικό μαθημα.Όμως αν δεις αρκετοί το περνάνε(το εργαστήριο) μετά από τα Κυκλώματα.Αυτό ίσως κάτι σημαίνει. :)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Καλά θα μεταφέρουν το μάθημα...;

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 23 Ιουν 2008, 15:58

καλά άμα το μεταφέρουν θα γίνει χαμός... Θα τα παίξουν στο εργαστήριο χαχα ;D και ειδικά στα Κ2
Τελευταία επεξεργασία από patirgerasimos και 23 Ιουν 2008, 17:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Καλά θα μεταφέρουν το μάθημα...;

Δημοσίευσηαπό JoKo » 23 Ιουν 2008, 18:34

Αν είναι να μαζευτούν τα μαθήματα μαθηματικών και φυσικής στο πρώτο μόνο έτος, εμένα με βρίσκει σύμφωνο. Βέβαια, θα πρέπει να αλλάξει και λίγο το περίγραμμα ύλης των Κ1, ώστε να είναι πιο εισαγωγικό, αλλιώς όντως θα είναι εξουθενωτικό σαν μάθημα.
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Καλά θα μεταφέρουν το μάθημα...;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 23 Ιουν 2008, 22:40

brera έγραψε:Όμως αν δεις αρκετοί το περνάνε(το εργαστήριο) μετά από τα Κυκλώματα.Αυτό ίσως κάτι σημαίνει. :)


Δεν αμφιβάλλω γιατί κι εγώ έτσι το πέρασα. Αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό σημαίνει να το μεταφέρουν λόγω δυσκολίας. Μάλλον θα έπρεπε να αναλογιστούν γιατί το περνάνε αργότερα το εργαστήριο... Εγώ που το ψιλοφιλοσόφησα το θέμα, εργαστήριο μετρήσεις πέρασα αφού έκανα Κ1 γιατί τότε εξοικειώθηκα με τα μηχανήματα αυτά και το τι πρέπει να κάνω.
Προτείνω να αλλάξουν λίγο τρόπο διδασκαλίας και επίβλεψης στο εργαστήριο γιατί το πιο πιθανό είναι ότι φταίει κάτι τέτοιο... κι όχι το πότε διδάσκεσαι την εισαγωγή ηλεκτρικών μετρήσεων.

Υ.Γ. Πρέπει να σταματήσουν να περνάνε μόνο "οι φούστες" τα εργαστήρια...
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Καλά θα μεταφέρουν το μάθημα...;

Δημοσίευσηαπό brera » 23 Ιουν 2008, 23:04

JimMichael έγραψε:Δεν αμφιβάλλω γιατί κι εγώ έτσι το πέρασα. Αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό σημαίνει να το μεταφέρουν λόγω δυσκολίας. Μάλλον θα έπρεπε να αναλογιστούν γιατί το περνάνε αργότερα το εργαστήριο... Εγώ που το ψιλοφιλοσόφησα το θέμα, εργαστήριο μετρήσεις πέρασα αφού έκανα Κ1 γιατί τότε εξοικειώθηκα με τα μηχανήματα αυτά και το τι πρέπει να κάνω.
Προτείνω να αλλάξουν λίγο τρόπο διδασκαλίας και επίβλεψης στο εργαστήριο γιατί το πιο πιθανό είναι ότι φταίει κάτι τέτοιο... κι όχι το πότε διδάσκεσαι την εισαγωγή ηλεκτρικών μετρήσεων.

Υ.Γ. Πρέπει να σταματήσουν να περνάνε μόνο "οι φούστες" τα εργαστήρια...


Συμφωνώ.(Με όλα ;) ;))!!!
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Καλά θα μεταφέρουν το μάθημα...;

Δημοσίευσηαπό macJohn » 23 Ιουν 2008, 23:34

Το πρόβλημα δε νομίζω να είναι αυτό. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν δύο μαθήματα μετρήσεων στη Σχολή μας:
  • Εισαγωγή στις Ηλεκτρικές Μετρήσεις (Υποχρεωτικό 2ο Εξάμηνο).
  • Αυτοματοποιημένες Ηλεκτρονικές Μετρήσεις (Επιλογής 8ο Εξάμηνο).

Είναι λογικό να γίνει ένα μάθημα του οποίου το περίγραμμα ύλης θα είναι διαφορετικό και  εμπλουτισμένο με στοιχεία από το αντίστοιχο μάθημα του 8ου Εξαμήνου. Μόνο έτσι μπορούμε να δικαιολογίσουμε την μεταφορά του στο 4ο Εξάμηνο. Σε κάθε άλλη περίπτωση πρόκειται για μία ανούσια μεταφορά...
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron