Ηλεκτρολογικό Σχέδιο

Διδάσκοντες: Σ. Μουρούτσος, Επ. Καθηγητής

Ηλεκτρολογικό Σχέδιο

Δημοσίευσηαπό brera » 15 Απρ 2008, 15:57

Παιδιά δεν ξέρω τί γνώμη έχετε για το μάθημα του σχεδίου αλλά σήμερα πραγματικά ενθουσιάστηκα.Επιτέλους ένιωσα ότι ήρθα στο τμήμα ηλεκτρολόγων.Μόλις γύρισα σπίτι άρχισα να σκαλίζω τον πίνακα διανομής φωτισμού(για να χρησιμοποιούμε και την ορολογία ;) ;)) και καταλάβαινα τις ασφάλειες και γιατί χρησιμεύουν.Συγχαρητήρια στον κ.Καρκάνη που έκανε τόσο αναλυτικά το μάθημα. :D :D
Τελευταία επεξεργασία από brera και 15 Απρ 2008, 23:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρολογικό Σχέδιο

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 15 Απρ 2008, 16:02

Α και μια ερώτηση εδώ μια που σε βρίσκω πρόχειρο... Στο 1ο θέμα του ηλεκτρολογικού, θέλει να κάνουμε τον πίνακα του σχεδίου 8 και μετά σχετικά τα πολυγραμμικά που λέει, θέλει του πίνακα ή του σχεδίου στην κάτοψη; Λογικά από αυτά που καταλαβαίνω από την εκφώνηση, θέλει το πολυγραμμικό του πίνακα, αλλά αφού ο κ.Καρκάνης μας είπε οτι δεν χρησιμοποιείται, τότε γιατί να μας το ζητάει;
Τελευταία επεξεργασία από mpougatsas και 15 Απρ 2008, 23:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρολογικό Σχέδιο

Δημοσίευσηαπό brera » 15 Απρ 2008, 16:13

Να σου πώ.Ούτε και εγώ κατάλαβα πολύ καλά.Αυτό που κατάλαβα είναι πως πρέπει να κάνουμε το σχέδιο του πίνακα όπως το έλεγε αυτός.Όσο για το πολυγραμμικό νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε τα καλώδια που έχει η κάτοψη όπως μας τα είχε δείξει προχθες.Τώρα μην το δένεις και κόμπο.Όποιος κατάλαβε κάτι άλλο  παρακαλώ να το γράψει. 8)
Τελευταία επεξεργασία από brera και 15 Απρ 2008, 23:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρολογικό Σχέδιο

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 15 Απρ 2008, 19:17

brera έγραψε:Παιδιά δεν ξέρω τί γνώμη έχετε για το μάθημα του σχεδίου αλλά σήμερα πραγματικά ενθουσιάστηκα.Επιτέλους ένιωσα ότι ήρθα στο τμήμα ηλεκτρολόγων.Μόλις γύρισα σπίτι άρχισα να σκαλίζω τον πίνακα διανομής φωτισμού(για να χρησιμοποιούμε και την ορολογία ;) ;)) και καταλάβαινα τις ασφάλειες και γιατί χρησιμεύουν.Συγχαρητήρια στον κ.Καρκάνη που έκανε τόσο αναλυτικά το μάθημα. :D :D


Είχα ακριβώς την ίδια εντύπωση όταν έφτασα στο ηλεκτρολογικό σχέδιο. Επιτέλους ένιωσα ότι έχω σχέση με ηλεκτρολόγο, γιατί όλο μας λέγαν λαμπαδοβιδώστρες, αλλά δεν είχα δει πουθενά πώς συνδέω μια λάμπα σε ένα σπίτι να δικαιολογήσω τον τίτλο. Όσον αφορά το σχέδιο... μισό να δω που έχω τις σημειώσεις μου μήπως σας διαφωτίσω... Επανέρχομαι.... Your call is being diverted. Please don't hang up unless you hear the busy tone...

Ήρτα!!!

Λοιπόν εγώ βλέπω εδώ στο 8ο θέμα που λέει να σχεδιαστεί το εσωτερικό του ηλεκτρικού πίνακα - αναφέρεται στον πίνακα του καταστήματος. Θα σχεδιάσετε το εσωτερικό του πίνακα του καταστήματος κατά παρόμοιο τρόπο με αυτόν που έχει σχεδιαστεί ο αντίστοιχος για την οικία (σελ. 4 στις φωτοτυπίες που σας μοίρασε..). Θα πρέπει να βάλετε τις ασφάλειες που απαιτούνται για την κάθε γραμμή, να σημειώσετε των αριθμών των καλωδίων που διέρχονται από την κάθε γραμμή του πίνακα και επίσης να σχεδιάσετε μονογραμμικά και τα στοιχεία που τροφοδοτεί ο πίνακας κρεμάμενα. Η φορά του κάθε στοιχείου (που θα βάλω την κάθε λάμπα... δεξιά ή αριστερά;) θα πρέπει να ακολουθεί την φορά που είναι και στο σχέδιο. Δηλαδή φανταστείτε ότι περπατάτε πάνω στην κάθε γραμμή... Η φορά που βλέπετε να είναι το κάθε στοιχείο είναι και η φορά στο σχέδιο. Το ίδιο ισχύει και για τις διακλαδώσεις. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Οι γραμμές στην κάτοψη του ηλεκτρολογικού κάθε κτιρίου ακολουθούν περιμετρικά τους τοίχους, όμως όταν σχεδιάζετε μονογραμμικά πίνακα και πολυγραμμικά των γραμμών, αν δεν υπάρχει διακλάδωση της εκάστοτε γραμμής τη σχεδιάζετε ευθεία γραμμή (επαναλαμβάνω στο εσωτερικό του πίνακα είναι κάθετες οι γραμμές αυτές και οριζόντιες οι διακλαδώσεις τους).

Ελπίζω να βοήθησα. Αν θέλετε να γίνω περισσότερο αναλυτικός ή λιγότερο να μου το πείτε.
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 15 Απρ 2008, 23:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ηλεκτρολογικό Σχέδιο

Δημοσίευσηαπό brera » 15 Απρ 2008, 20:31

Eυχαριστώ πολύ JimMichael.Ήσουν όσο κατατοπιστικός έπρεπε. ;) :D ;)
Τελευταία επεξεργασία από brera και 15 Απρ 2008, 23:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρολογικό Σχέδιο

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 15 Απρ 2008, 21:53

Πολύ ωραίος JimMichael... Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις και τί ζητάει στη συνέχεια το θέμα; Εννοώ το σημείο που μιλάει για πολυγραμμικό σχέδιο... Θέλει να κάνουμε τον πίνακα πάλι άλλα σε πολυγραμμικό, ή την κάτοψη σε πολυγραμμικό;

Ευχαριστώ...
Τελευταία επεξεργασία από mpougatsas και 15 Απρ 2008, 23:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρολογικό Σχέδιο

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 16 Απρ 2008, 02:49

Κοίτα, εδώ υπάρχει ένα θέμα που με κάνανε να το καταλάβω πάλι οι υπεύθυνοι του σχεδίου. Το θέμα αυτό αφορά την φροντιστηριακή μάθηση που έχουμε συνηθίσει λόγω λυκείου όλοι μας και είναι λάθος. Θα πρέπει πλέον να βάζεις και λίγο το μυαλό σου να δουλέψει. Και τι εννοώ.. Σκέψου ποιό θα ήταν χρήσιμο να σχεδιάσεις αν θα σου ζητούσε κάποιος να του κάνεις την ηλεκτρολογική μελέτη για το σπίτι του, το πολυγραμμικό του πίνακα; ή το πολυγραμμικό της κάτοψης; Για να μην κουράζεσαι θα σου απαντήσω αμέσως ότι είναι της κάτοψης, γιατί όσο και περίπλοκος να σου φαίνεται ένας πίνακας αν τον κοιτάξεις στο σπίτι που μένεις με τα καλώδια που υπάρχουν, δεν είναι τα καλώδια που απαρτίζουν τον πίνακα, αλλά οι διακόπτες και οι ασφάλειες... σιγά το πράγμα δηλαδή. Το περίπλοκο βρίσκεται στο πολυγραμμικό της κάτοψης, δηλαδή να σχεδιάσεις τα κυκλώματα που θα ανάβουν και θα κλείνουν μια λάμπα, μια λάμπα με γείωση, τους διακόπτες, τα αλέ ρετούρ κ.ο.κ. Αυτά είναι που θα πρέπει ο τεχνικός σου να δει πώς θα τα συνδέσει, κι όχι να βάλει μια ασφάλεια στην παροχή του πίνακα και πόσα καλώδια έχει η παροχή του πίνακα. Τα καλώδια της παροχής του πίνακα αν μιλάμε για σπίτι είναι σίγουρα τρία - φάση, ουδέτερος, γείωση. Μετά τι γίνεται είναι το πρόβλημα...
Ελπίζω να κατάλαβες τι πρέπει να κάνεις, αλλά και το πώς θα πρέπει να σκέφτεσαι πλέον γενικότερα, γιατί δε θεωρείσαι παιδί που θα πρέπει να του πούνε τζιζ κάι... Ξέρω από προσωπική πείρα πώς στην αρχή πάντα λες "μα δε μας το'πατε κύριε αυτό", αλλά όταν σου το πει και το καλοζυγήσεις μέσα σου θα πεις μετά "μα γιατί δεν το σκέφτηκα, αφού είναι αυτονόητο".

Εγώ θα σου κάνω μια ερώτηση για όταν θα τελειώσετε το ηλεκτρολογικό. Υπάρχει περίπτωσή από μια γραμμή του μονογραμμικού σχεδίου - κάτοψης μιας οικίας να περνάνε πάνω από 3 καλώδια; Αν καταφέρεις να το απαντήσεις αυτό σωστά, σημαίνει ότι έχεις καταλάβει πλέον τι γίνεται. Αλλά θέλω και το γιατί...

Καλή Ανάσταση και καλά φαγοπότια
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron