Πως να διαβάσουμε για το σχέδιο?

Διδάσκοντες: Σ. Μουρούτσος, Επ. Καθηγητής

Πως να διαβάσουμε για το σχέδιο?

Δημοσίευσηαπό laplace » 02 Ιουν 2008, 20:26

Πρέπει να σκάσουμε κανα 50ρι ευρώ σε βιβλία για να περάσουμε το μάθημα? γιατί βιβλίο δεν έχουμε πάρει... κ δεν ξέρω από που να διαβασω.Μονο κατι χαζές σημειώσεις στο eclass υπάρχουν.Αν κ το βλέπω να πηγαίνει για Σεπτέμβρη το μάθημα.Όποιος έχει κάτι να προτείνει (βιβλιογραφία,τρόπο διαβάσματος κλπ ) θα ήμουν υπόχρεος. Έχω κάνει τα μισά σχέδια περίπου.λίγο >50%
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Πως να διαβάσουμε για το σχέδιο?

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 02 Ιουν 2008, 20:55

Ειλικρινά πιστεύεις ότι θα περάσεις το σχέδιο με το βιβλίο;

Σε ρωτάω, επειδή προσωπικά ασχολήθηκα με όλα τα σχέδια και δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε κάτι το βιβλίο... Μόνο από τις σημειώσεις του μαθήματος, πχ τα ηλεκτρολογικά σύμβολα, τις συνδεσμολογίες (αλερετούρ κτλ...), βγάζεις άκρη...

Προσωπικά πάλι σου λέω, ότι και να είχα βιβλίο δεν θα το διάβαζα... Δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω ένα βιβλίο στο σχέδιο... Το μόνο που θέλει είναι να αφιερώσεις χρόνο...
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πως να διαβάσουμε για το σχέδιο?

Δημοσίευσηαπό laplace » 02 Ιουν 2008, 23:08

θα βοηθούσε πιστεύω ναι.Εντάξει ασχολήθηκα αρκετά,αλλά ίσως όχι τρελά.Οψόμεθα...Αν ξέρει κανείς κανα βιβλίο ας πει οκ?Δανείστηκα ενα για μηχανολογικό από βιβλιοθήκη αλλά δν λέει πολλά.
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Πως να διαβάσουμε για το σχέδιο?

Δημοσίευσηαπό m.j. » 03 Ιουν 2008, 08:57

Ένα βιβλίο που θα μπορούσες να πάρεις και θα σε βοηθούσε αρκετά είναι το "Ηλεκτρολογικό Σχέδιο" του Καρατράσογλου.Αν θυμάμαι καλά, μας το είχαν προτείνει και μέσα στο μάθημα.Μην επηρρεαστείς από τον τίτλο πάντως.Έχει μέσα και για μηχανολογικό αλλά και για αυτοματισμούς! ;)
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Πως να διαβάσουμε για το σχέδιο?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 03 Ιουν 2008, 15:54

Πέρσι έδωσα το μάθημα και το πέρασα χωρίς να ανοίξω ούτε μια σελίδα από κανένα βιβλίο. Ό,τι χρειαζόμουν το είχα σε σημειώσεις τις οποίες μάλιστα επιτρέπεται να τις έχετε και μαζί σας στις εξετάσεις. Και ήταν ό,τι χρειαζόμουν μέσα εκεί για τον εξής σημαντικό λόγο: Είχα κάνει όλες τις εργασίες που μας έβαλαν κι έτσι είχα δημιουργήσει απορίες τις οποίες τις έλυσα και ήξερα πλέον τι να κάνω. Νομίζω ότι ο κ. Καρκάνης το'χε πει αυτό: Μόνο όσοι έχουν ασχοληθεί με όλες τις εργασίες και μάλιστα όχι απλά να τις κάνουν ακούγοντας κάποιον, αλλά να τις κάνουν μόνοι τους, έχουν πιθανότητες να περάσουν.

Γι'αυτό συμβουλεύω σε όποιον δεν ασχολήθηκε πλήρως, να μην τα παρατήσει τώρα, να δώσει για την εμπειρία, αλλά του χρόνου να τα ξανακάνει από την αρχή και όλα και να παρακολουθεί στα μαθήματα για να λύνει τις απορίες του. Είναι πολύ χρονοβόρο σαν μάθημα, αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση.

Καλή επιτυχία
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πως να διαβάσουμε για το σχέδιο?

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 03 Ιουν 2008, 19:51

Πάντως στην επαναληπτική πέρυσι το Σεμπτέμβρη οι σημειώσεις δεν επιτρεπόντουσαν γιαυτό ρίχτε μια ματια στις συνδεσμολογιες... και δεστε τα θεματα που κανατε. Περυσι είχαν μπει παρόμοια από τα σκαριφηματα
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες